Wojna w Izraelu. Marija Zacharowa: Hamas złożył wizytę w Moskwie

Świat
Wojna w Izraelu. Marija Zacharowa: Hamas złożył wizytę w Moskwie
MFA Russia
Marija Zacharowa, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

Delegacja Hamasu przebywa obecnie z wizytą w Moskwie - powiedziała Marija Zacharowa, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Nie przekazano żadnych szczegółów wizyty. Według mediów wśród osób odwiedzających Moskwę był starszy członek Hamasu Abu Marzook.

Rosja ma powiązania ze wszystkimi kluczowymi graczami na Bliskim Wschodzie, w tym z Izraelem, Iranem, Autonomią Palestyńską i Hamasem - przypomina Reuters.

Zacharowa: Delegacja Hamasu przebywa z wizytą w Moskwie

Moskwa wielokrotnie obwiniała za obecny kryzys porażkę amerykańskiej dyplomacji i wzywała do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem oraz wznowienia rozmów mających na celu znalezienie rozwiązania pokojowego.

 

ZOBACZ: Burza po słowach Erdogana o Hamasie. "Straszne i obrzydliwe"

 

W czwartek Zacharowa poinformowała, że delegacja Hamasu przebywa obecnie z wizytą w Moskwie. Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA, cytując źródło delegacji palestyńskiej, podała, że wśród osób odwiedzających Moskwę jest starszy członek Hamasu Abu Marzook.

 

Dodatkowo Zacharowa przekazała, że wiceminister spraw zagranicznych Iranu Ali Baghiri Kani również przebywa obecnie w Moskwie i prowadzi rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Michaiłem Galuzinem. 

MSZ Izraela apeluje do Rosji

MSZ Izraela wezwało w czwartek Rosję do wydalenia delegacji palestyńskiego Hamasu. Zaproszenie przedstawicieli Hamasu do Moskwy uznano za "godne ubolewania".

 

MSZ podkreśliło, że Hamas jest "organizacją terrorystyczną", a "ręce wyższych rangą przedstawicieli Hamasu splamione są krwią ponad 1400 Izraelczyków." Przedstawiciele Hamasu są też odpowiedzialni za uprowadzenie zakładników, wśród których są osoby starsze, kobiety i dzieci - podkreślił resort dyplomacji.

Wojna w Izraelu

Do eskalacji konfliktu w Izraelu doszło po tym, jak 7 października siły Hamasu przypuściły z zaskoczenia atak na stronę izraelską. We wtorek Hamas wystrzelił w stronę Izraela największą liczbę pocisków rakietowych od początku wojny. Atak nastąpił dzień po intensywnym bombardowaniu Strefy Gazy przez izraelską armię, które premier Benjamin Netanjahu nazwał "najcięższym ciosem".

 

ZOBACZ: Szpitalom w Strefie Gazy brakuje prądu, a Hamas ukrywa cenne paliwo

 

Od ponad dwóch tygodni przy granicy Strefy Gazy zbierają się izraelscy żołnierze. Armia przygotowuje się do inwazji naziemnej, której deklarowanym celem jest zniszczenie Hamasu i odsunięcie go od władzy.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie