USA. Kilkadziesiąt stanów pozywa Meta. Instagram ma zagrażać zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży

Świat
USA. Kilkadziesiąt stanów pozywa Meta. Instagram ma zagrażać zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży
Wikimedia Commons/Anthony Quintano
Kilkadziesiąt amerykańskich stanów pozwało przedsiębiorstwo Meta należące do Marka Zuckerberga

Mark Zuckerberg, właściciel amerykańskiego konglomeratu Meta nie ma powodów do radości. Prokuratorzy generalni ponad 30 stanów USA pozwali spółkę, do której należy m.in. Instagram i Facebook, o przyczynianie się do pogarszania zdrowia psychicznego młodzieży. Kolejne dziewięć stanów złożyło osobne pozwy. To największa dotąd akcja skierowana w giganta mediów społecznościowych.

Zbiorowy pozew został złożony przed sądem federalnym w Oakland w Kalifornii we wtorek przez 33 prokuratorów stanowych. Oskarżają przedsiębiorstwo Meta o "wielokrotnie wprowadzanie opinii publicznej w błąd w sprawie istotnych zagrożeń związanych ze swoimi platformami" - pisze "The Guardian".

Meta z zarzutami. Negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

Spółka odpowie na zarzuty świadomego nakłaniania małych dzieci i nastolatków do uzależniającego i kompulsywnego korzystania z należących do niej mediów.

 

Według oskarżycieli Meta przyczynia się do pogłębiania kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodych osób. Ponadto miała łamać przepisy dotyczące ochrony konsumentów i gromadzić dane poniżej osób 13 roku życia, lekceważąc w ten sposób swoje ustawowe obowiązki w zakresie ochrony prywatności dzieci w internecie. 

 

Jak donosi BBC, innych dziewięć stanów wysunęło podobne roszczenia wobec Meta w swoich własnych procesach sądowych.

 

ZOBACZ: Walka Elon Musk - Mara Zuckerberg potwierdzona. "Epicka lokalizacja"

 

Do pozwu federalnego odniósł się rzecznik amerykańskiego przedsiębiorstwa. - Jesteśmy rozczarowani, że zamiast produktywnie współpracować z firmami z całej branży w celu stworzenia jasnych, dostosowanych do wieku standardów dla wielu aplikacji, z których korzystają nastolatki, prokuratorzy generalni wybrali tę ścieżkę - stwierdził i dodał, że Meta nie uchyla się od obowiązków ochrony młodych użytkowników i "wprowadziła już ponad 30 narzędzi wspierających nastolatków i ich rodziny".

Była współpracowniczka ujawniła dokumenty. Meta zaprzecza oskarżeniom

To nie pierwszy raz, kiedy lider w branży mediów społecznościowych musi tłumaczyć się przed wymiarem sprawiedliwości - każdego roku do amerykańskich sądów wpływają setki wnoszonych przez rodziny, młodzież i organizacje szkolne w związku z wpływem aplikacji na zdrowie psychiczne. Nigdy wcześniej jednak do wspólnych działań prawnych nie zmobilizowano tak wielu organów stanowych. 

 

Pozew jest następstwem dochodzenia w sprawie praktyk przedsiębiorstwa, które w 2021 roku wszczęło kilka prokuratur stanowych. Powodem było ujawnienie przez byłą pracowniczkę Facebooka, Frances Haugen, wewnętrznych dokumentów, z których wynikało, że Instagram pogorszył problemy z postrzeganiem własnego ciała przez część nastoletnich dziewcząt, a firma była tego świadoma.

 

ZOBACZ: UE ostrzega Elona Muska i zarzuca "dezinformację". Chodzi o Izrael

 

Meta konsekwentnie podważa jednak twierdzenia o negatywnym wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych użytkowników. - Badania faktycznie wykazały, że wiele nastolatków uważa, że ​​korzystanie z Instagrama pomaga im, gdy zmagają się z trudnymi chwilami i problemami, z którymi nastolatki borykają się od zawsze - stwierdziła dwa lata temu cytowana przez "The Guardian" Pratiti Raychoudhury, wiceprezes i szefowa działu badań w Meta.

W skład konglomeratu Meta wchodzą  Facebook Messenger, Facebook Watch, Meta Portal i Threads, Instagram, WhatsApp, Oculus, Giphy i Mapillary. 

ako/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie