Piotr Müller: PiS nie oferował PSL stanowiska premiera

Polska
Piotr Müller: PiS nie oferował PSL stanowiska premiera
Polsat News
Piotr Müller w programie "Graffiti"

- Większość testuje się na sali sejmowej. Myślę, że w tej kadencji większość będzie testowana wielokrotnie - mówił Piotr Müller, rzecznik rządu, poseł elekt PiS w programie "Graffiti". - Takich propozycji nie było. Natomiast w kuluarach rozmawiamy z przedstawicielami różnych partii politycznych - odpowiedział, pytany o propozycje stanowiska premiera dla PSL.

We wtorek prezydent rozpocznierozmowy z przedstawicielami partii, które w wyborach parlamentarnych zdobyły mandaty. Pierwsze spotkanie odbędzie się z przedstawicielami partii PiS. Rzecznik rządu został zapytany, co odpowie premier Mateusz Morawiecki, jeśli prezydent zapyta, czy "ma większość".


- Odpowie, że taką większość buduje się w momencie, jak jest się desygnowanym na premiera, bo wtedy jest misja tworzenia rządu - odpowiedział Müller.

Tworzenie nowego rządu. Müller: W tej kadencji większość będzie testowana wielokrotnie

Müller stwierdził, że budowanie koalicji z PSL jest "trudne". - Wszystko zależy od dzisiejszych i jutrzejszych rozmów. Przede wszystkim od tego, jak pan prezydent zdecyduje, jeżeli chodzi o desygnowanie kandydata na premiera. Bez desygnowanie kandydata na premiera z naszego obozu politycznego, to misja tworzenia rządu po prostu nie istnieje - mówił. 


- Jeżeli prezydent zdecyduje się, tak jak dotychczas, powierzać misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to wtedy będziemy podejmować taką próbę - powiedział. 

 

ZOBACZ: Maciej Lasek o planach opozycji przed spotkaniem z prezydentem Andrzejem Dudą


Dopytywany, czy PiS będzie miał większość, mówił: - Większość testuje się na sali sejmowej. Myślę, że w tej kadencji większość będzie testowana wielokrotnie


Piotr Müller przekazał, że PiS nie proponowało PSL ani stanowiska premiera, ani ministerstw. - Takich propozycji nie było. Natomiast w kuluarach rozmawiamy z przedstawicielami różnych partii politycznych - dodał. 

 

WIDEO. "Graffiti". Piotr Müller: W tej kadencji większość będzie testowana wielokrotnie

 


Jak zwrócił uwagę, do tej pory oficjalnie nie padła deklaracja ze wszystkich stron partii politycznych o kandydacie na premiera. - Może padnie dzisiaj - mówił. 

Obietnice wyborcze. Müller: Jestem ciekaw programu koalicji

- Dyskutujemy w tej chwili o misji powierzenia rządu, a też jestem ciekaw przedstawienia programu koalicji. Jak rozumiem, jest to dużo ważniejszy temat docelowo dla Polaków, czy wszystkie obietnice, w tym 30 procentowe podwyżki dla nauczycieli, 20 procentowe dla budżetówki, kwota wolna od podatku, podwyższenie świadczeń, będą zrealizowane, zgodnie z zapowiedziami, które składały PO, Lewica i PSL - mówił. 


Rzecznik rządu przekazał, że dzisiaj podczas posiedzenia rządu złożony zostanie projekt o przedłużenie wakacji kredytowych

Piotr Müller: Dziwię się Marcinowi Mastalerkowi 

Müller zapytany czy "lubi i ceni" Marcina Mastalarka, przyznał, że tak. - Znamy się wiele lat, bo w młodzieżówce PiS wspólnie działaliśmy.


Zaznaczył jednak, że nie zgadza się ze zdaniem Mastalerka, który stwierdził, że Jarosław Kaczyński powinien odejść na polityczną emeryturę. - Dziwię się troszkę Marcinowi. Wie doskonale, że obóz Zjednoczonej Prawicy jest obozem Zjednoczonej Prawicy wynika z tego, że jedyną osobą, która ma umiejętności spajania wszystkich elementów składowych jest Jarosław Kaczyński. To ostatnie lata udowadniał, gdy Zjednoczona Prawica się zjednoczyła - ocenił.  

"Bez żadnych zmian legislacyjnych odblokowanie KPO jest niemożliwe"

Rzecznik rządu odniósł się także do planowanej podróży szefa PO Donalda Tuska do Brukseli. - Pół żartem, pół serio to o tydzień za późno, bo dzień po wyborach miało być KPO odblokowane. Na poważnie, tuż po objęciu funkcji, jeśli ostatecznie tak miałoby się stać, to dzień po będzie to zrealizowane. Obawiam się, że tak nie będzie. To raczej są obietnice długoterminowe, to nie działa tak prosto, jak obiecywała PO. Po drugie, obawiam się, że pakt migracyjny będzie jedną z kart, która zostanie położona na stole przez KE, jako jeden z nieformalnych warunków odblokowania KPO - powiedział.


Müller ocenił, że decyzja w sprawie KPO ma "charakter polityczny" i środki mogą zostać odblokowane bez przeprowadzenia zmian ustawowych.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski: My o przyszłości, a oni ciągle o Tusku

 

- Oczywiście, jeżeli tak by się stało, to oznaczałoby, że do tej pory narracja, którą głosiła KE była kłamstwem, bo twierdzili, że nie jest to decyzja polityczna, a merytoryczna - mówił. - Bez żadnych zmian legislacyjnych odblokowanie KPO jest niemożliwe, jeśli będzie odblokowane, to znaczy, że była to gra polityczna - zaznaczył.  

Zarzuty o inwigilację opozycji przez CBA. "W tej chwili mamy słowo przeciwko słowu"

Rzecznik rządu komentował również doniesienia o podsłuchiwaniu opozycji przed wyborami przez CBA. - Wielokrotnie mówił to minister Kamiński. W Polsce procedury w tym zakresie są klarowne - taki nadzór operacyjny może się odbywać w ściśle określonych sytuacji, czyli takich, na które pozwala sąd - mówił. 


- Jakiekolwiek wątpliwości opozycja miała, zaraz będzie je pewnie wyjaśniać. Będzie kawa na ławę, będą mieli instrumenty do tego, żeby stwierdzić, czy coś było, czy nie - powiedział. 

 

ZOBACZ: Zarzuty o inwigilację opozycji. Jest zawiadomienie do prokuratury


Odnosząc się do zawiadomienia do prokuratury wobec Pawła Wojtunika. - W tej chwili mamy słowo przeciwko słowu. Jeśli media zaczynają nagle cytować Wojtunika, który wprost mówi, że powtarza "plotki, które gdzieś tam kiedyś usłyszał", pan minister Kamiński mówi, że nie jest to prawda, to pan minister składa zawiadomienie w tej sprawie.  Nie ma mocniejszego instrumentu, by weryfikować w tej sytuacji fakty  

 

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" oglądaj TUTAJ

anw / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie