Wojna w Izraelu. "Powściągliwa" reakcja Niemiec na wezwania do humanitarnego rozejmu

Świat
Wojna w Izraelu. "Powściągliwa" reakcja Niemiec na wezwania do humanitarnego rozejmu
Reuters
Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock

Niemcy są powściągliwi wobec wezwań do rozejmu w Strefie Gazy - ocenia Deutsche Welle. W sprawie w poniedziałek wypowiedziała się szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. - Pokój i bezpieczeństwo dla Izraela i Palestyńczyków nastąpi, gdy terroryzm zostanie pokonany - wskazała.

"Niemcy w ramach debaty w Unii Europejskiej zareagowały powściągliwie na wezwania do humanitarnego zawieszenia broni w Strefie Gazy" - ocenia DW, przytaczając słowa Baerbock. 

 

- Walka z terroryzmem ma ogromne znaczenie. Widzimy, że masowe ataki rakietowe na Izrael wciąż trwają - mówiła w poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec w Luksemburgu. 


- Nie możemy ograniczyć katastrofy humanitarnej, jeśli terroryzm z Gazy będzie kontynuowany. Pokój i bezpieczeństwo dla Izraela i Palestyńczyków nastąpi, gdy terroryzm zostanie pokonany - dodała,

Wezwania do rozejmu na Bliskim Wschodzie szansą na dostarczenie pomocy humanitarnej

Wezwanie do rozejmu między Izraelem a Hamasem padło podczas szczytu w Kairze.

 

W miniony weekend królowie Jordanii i Bahrajnu, emir Kataru, prezydenci Egiptu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, RPA i Cypru, premierzy Hiszpanii, Grecji Włoch i Iraku, a także szefowe dyplomacji Turcji, Niemiec, Japonii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji oraz sekretarz generalny NATO i przewodniczący Rady Europejskiej zebrali się, by omówić sposoby "deeskalacji" wojny w Izraelu.

 

W rozmowach nie uczestniczyli państw muzułmańskich, a także Izrael i USA. 

 

ZOBACZ: Apel do Izraela w sprawie ochrony cywilów. Stanowczy komunikat


W poniedziałek szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell przyłączył się do apeli, by wstrzymać konflikt, żeby umożliwić większe dostawy pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. - Teraz najważniejsze jest, aby pomoc humanitarna trafiła do Gazy - mówił. 


Do zawieszenia broni, by pozwolić na dotarcie pomocy humanitarnej w ubiegłym tygodniu apelował Parlament Europejski.

Wojna w Izraelu. Armia gotowa na działania lądowe

Działania prowadzone przez izraelską armię trwają od początku ataku bojowników Hamasu. Prowadzone są masowe ostrzały, odciętej od mediów i dostaw żywności Strefy Gazy. Wojsko Izraela przygotowane jest również do rozpoczęcia ofensywy lądowej. 

 

ZOBACZ: Izrael-Palestyna. Papież Franciszek apeluje o pomoc humanitarną dla Strefy Gazy


Według mediów działania lądowe nie zostały rozpoczęta w związku z prośbą USA, która widzi w tym możliwość na uwolnienie większej ilości zakładników przetrzymywanych przez Hamas oraz na udzielenie pomocy humanitarnej mieszkańcom w Strefie Gazy.  

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie