Wojna w Izraelu. Ataki lotnictwa w pobliżu trzech szpitali w Gazie

Świat
Wojna w Izraelu. Ataki lotnictwa w pobliżu trzech szpitali w Gazie
Abed Khaled/ Associated Press
Skutki bombardowań

W sieci pojawiło się nagranie, na którym - według doniesień Al Jazeera English - udokumentowano atak w pobliżu szpitala Al-Quds w mieście Gaza.

Izraelskie samoloty zbombardowały w poniedziałek nad ranem obszary w pobliżu trzech szpitali w Strefie Gazy - podały media palestyńskie. Nie wiadomo jednak, czy same placówki ucierpiały podczas tych ataków.

 

Izraelskie wojsko nie skomentowało do tej pory tych doniesień, z których wynikało, że ich lotnictwo uderzyło w pobliżu szpitali Al-Shifa i Al-Quds w mieście Gaza oraz w pobliżu Szpitala Indonezyjskiego na północy.

 

Dyrektor tej ostatniej placówki powiedział telewizji Al Dżazira, że izraelskie bombardowania spowodowały "poważne zniszczenia i obrażenia", nie podając jednak żadnych szczegółów.

 

ZOBACZ: Apel do Izraela w sprawie ochrony cywilów. Stanowczy komunikat

 

Agencji Reutera nie udało się potwierdzić tych doniesień. Nie było też bezpośrednich informacji o zniszczeniach lub poszkodowanych w pozostałych dwóch szpitalach lub w ich pobliżu.

 

Izrael nakazał ewakuację szpitala

Stowarzyszenie Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca informowało 14 października, że izraelskie wojsko nakazało ewakuację szpitala Al-Quds w związku z planowaną ofensywą lądową. Organizacja przekazała jednak, że ze względu na dużą liczbę rannych, nie jest ona możliwa. 

 

Dyrektor szpitala Al-Shifa powiedział w rozmowie z Al Dżazirą, że bombardowania przeraziły przebywające w nim osoby. Podkreślił również, że jego placówka znajduje się na skraju katastrofy. Jednostce kończy się zapas paliwa potrzebnego do zasilania generatorów prądotwórczych. W ostatnich dniach do Strefy Gazy wjechały pierwsze konwoje humanitarne, jednak szef szpitala powiedział, że nie otrzymał jeszcze żadnej pomocy.  

 

W niedzielę przywódcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii zaapelowali do Izraela o ochronę ludności cywilnej i przestrzegania prawa międzynarodowego, podkreślając równocześnie prawo Izraela do obrony. 

 

Według palestyńskiej agencji WAFA ostatniej nocy doszło do najcięższych nalotów na Strefę Gazy od początku wojny. Według informacji podawanych przez stronę palestyńską w izraelskich nalotach miało w ostatnich godzinach zginąć 400 osób, a wiele pozostaje uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. Zgodnie z szacunkami podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia Palestyny od początku wojny w Izraelu zginąć miało ponad 4 600 Palestyńczyków, a 14 tys. zostało rannych. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie