Salamandra plamista to największy płaz ogoniasty w Polsce. Ostrzeżono przed dotykaniem zwierzęcia

Polska
Salamandra plamista to największy płaz ogoniasty w Polsce. Ostrzeżono przed dotykaniem zwierzęcia
Facebook/Lasy Państwowe
Okaz salamandry plamistej

Wideo z pokaźną salamandrą plamistą opublikowały Lasy Państwowe. "To największy płaz ogoniasty w Polsce" - dodano. Amatorów przyrody ostrzeżono przed dotykaniem salamandry. "Z boku głowy zwierzę ma gruczoły wydzielające toksynę" - zaznaczono. Substancja może spowodować drętwienie kończyn oraz drgawki.

"Ciało o długości nawet 30 cm czyni z salamandry plamistej największego płaza ogoniastego w Polsce" - napisano w mediach społecznościowych Lasów Państwowych.

 

"Z boku głowy zwierzę ma gruczoły wydzielające toksynę - samandrynę" - dodano.

 

Ostrzeżono ciekawskich amatorów przyrody przed zbytnim zbliżaniem się do płaza. "Samo dotknięcie nie jest spektakularnie groźne. Jednak przeniesienie alkaloidu do oczu lub ust może wywołać silne podrażnienie. Połknięcie toksyny może wywołać drgawki, podniesie ciśnienie, drętwienie kończyn" - poinformowano na Facebooku.


Zalecono, aby przy spotkaniu z płazem podziwiać go bez dotykania.

 

 

Salamandra w polskich lasach. Uważano, że potrafi żyć w ogniu

W średniowieczu salamandry uznawano za żywiołaki. Wierzono, że płazy potrafią żyć w ogniu, i mają zdolność jego gaszenia. Wiązano to z żywymi, jasnymi plamami, do złudzenia przypominającymi blask ognia.

 

Nazwa "salamandra" prawdopodobnie sięga rodowodem języka perskiego, w którym słowo to oznacza "żyjąca w ogniu".


Każdy płaz posiada unikalny układ i kształt plam na ciele. Prowadzi lądowy tryb życia. Siedliska dorosłych salamander nie ograniczają się do miejsc, w których występuje woda.

 

ZOBACZ: Zakrwawione poroża jeleni budzą niepokój turystów. Lasy Państwowe wyjaśniają

 

Można je spotkać w wilgotnych lasach liściastych, mieszanych, a rzadziej iglastych, na polanach, w obrębie skalistych zboczy. W Polsce salamandra występuje na południu kraju.

 

Gody salamandry plamistej uzależnione są od warunków klimatycznych, odbywają się od kwietnia, także latem i jesienią. W obszarach o ciepłym klimacie reprodukcja może też odbywać się w najchłodniejszej porze roku.

 

Salamandry w tym okresie wyraźnie się ożywiają. Podniecone samce penetrują okolicę w poszukiwaniu osobników płci przeciwnej, orientując się za pomocą węchu i wzroku. Często dochodzi między nimi do walk o wybrankę.

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie