Czechy. Ksiądz zniszczył dekoracje z dyni na Halloween. Wytłumaczył motywacje w liście otwartym

Świat
Czechy. Ksiądz zniszczył dekoracje z dyni na Halloween. Wytłumaczył motywacje w liście otwartym
Google Maps/Facebook/Obec Kurdějov
Ksiądz przeprosił za zniszczenie dekoracji

Duchowny w Czechach zdeptał i zmiażdżył dynie, które były dekoracjami na Halloween. Swoje motywacje opisał w liście otwartym. - Postąpiłem zgodnie z moją wiarą - przekazał. Ksiądz stwierdził, że zachowałby się inaczej, gdyby wiedział, że dynie zostały wyrzeźbione przez dzieci.

"Opuszczając plebanię w niedzielę wieczorem, zobaczyłem liczne symbole satanistycznego święta 'Halloween' umieszczone przed naszym świętym terenem" - napisał w liście otwartym ksiądz Jaromir Smejkal, proboszcz parafii rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Kurdejowie na południu Czech.

 

"Postąpiłem zgodnie z moją wiarą i obowiązkiem bycia ojcem i opiekunem powierzonych mi dzieci i usunąłem te symbole" - dodał.

 

Przekazał, że jego zdaniem współczesna tradycja Halloween powstała w "pogańskim, współczesnym świecie", jako przeciwwaga dla katolickiego święta Dnia Zadusznego.

 

 

Czechy. Zniszczone dekoracje na Halloween. "Moim obowiązkiem jest ochrona dzieci"

Jako pierwsza o zniszczonych dekoracjach poinformowała gazeta "Breclavsky Denik". Napisano, że dynie zostały wyrzeźbione przez dzieci w ramach obchodów Halloween organizowanych przez lokalną wspólnotę.

 

Niektóre dzieci płakały, gdy dowiedziały się, że ich dzieła zostały zniszczone - dodano.

 

Duchowny w swoim liście wytłumaczył, że nie było jego intencją skrzywdzenie kogokolwiek, a zwłaszcza dzieci.

 

"Starajcie się pamiętać, że moim obowiązkiem jako autorytetu i księdza jest ochrona dzieci i rodzin przed ukrytym złem" - przekazał duchowny.

 

ZOBACZ: Czechy. Koń Kadyrowa skradziony. Policja poszukuje sprawców

 

Czechy są uważane za jeden z najmniej religijnych krajów na świecie. Według spisu z 2011 roku, jedynie co dziesiąty Czech utożsamia się z katolicyzmem. Prawie jeden procent z protestantyzmem. Zaś trzy procent z innymi religiami.

 

Jednak niektóre tradycyjne święta religijne - w tym Dzień Zaduszny - pozostają popularne i są obchodzone zarówno przez wierzących, jak i ateistów.

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie