Rozpad Zjednoczonej Prawicy? Patryk Jaki zabrał głos

Polska
Rozpad Zjednoczonej Prawicy? Patryk Jaki zabrał głos
Polsat News
Suwerenna Polska rozdzieli się z PiS? Patryk Jaki mówi, jaki jest plan

"Kompletny fake news" - napisał w serwisie X Patryk Jaki, odnosząc się do spekulacji, jakoby miało dojść do rozpadu Zjednoczonej Prawicy. Zgodnie z pojawiającymi się od kilku dni w mediach informacjami, po rezygnacji z koalicji z PiS-em politycy Suwerennej Polski mieliby założyć własny klub parlamentarny.

"Wróbelki ćwierkają, że Suwerenna Polska właśnie podjęła decyzję, że zakłada własny klub" - napisał w czwartek redaktor "Dziennika Gazety Prawnej" Tomasz Żółciak. Oznaczałoby to rezygnację ziobrystów z koalicji z PiS-em, w ramach której działała Zjednoczona Prawica.


Do wpisu Żółciaka odniósł się przedstawiciel partii Zbigniewa Ziobry, Patryk Jaki, który określił informacje mianem "kompletnego fake newsa". 

 

"Nam zależy tylko na tym, aby szybko wyciągnąć wnioski z przegranej i jej najważniejszych powodów tj. zaniedbanych reform w obszarach strukturalnej przewagi opozycji zewnętrznej (media, ngo, kultura etc.) i ustalić program działania, aby szybko zabrać Polskę Tuskowi" - napisał Jaki.

 

Doniesienia o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy. Lista powodów 

Spekulacje, że Suwerenna Polska ma działać niezależnie od Prawa i Sprawiedliwości krążyły od kilku dni. Zaczęło się od tego, że na wieczorze wyborczym w sztabie PiS, poza Janem Kanthankiem, zabrakło czołowych przedstawicieli partii Ziobry, a on sam nie komentował wyników. 

 

Interia dowiedziała się ponadto, że politycy Suwerennej Polski są zdania, że ciężar wyborczej porażki spoczywa na ekipie premiera Mateusza Morawieckiego, która - jak twierdzą - przejęła kontrolę nad pracami sztabu i to jej wizja była realizowana.

 

ZOBACZ: Wybory 2023. Włodzimierz Karpiński może zostać europosłem. Od kilku miesięcy jest w areszcie

 

Gdy okazało się dodatkowo, że Suwerenna Polska zdobyła w wyborach parlamentarnych 18 mandatów, czyli wystarczająco, by utworzyć samodzielny klub w Sejmie (do tego potrzeba 15 - red.), głosy o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy się nasiliły. 

 

Mandaty poselskie zdobyli następujący politycy Suwerennej Polski: Mariusz Gosek, Norbert Kaczmarczyk, Sebastian Kaleta, Mariusz Kałużny, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Maria Kurowska, Sebastian Łukaszewicz, Dariusz Matecki, Jacek Ozdoba, Marcin Romanowski, Edward Siarka, Piotr Uruski, Marcin Warchoł, Michał Woś, Tadeusz Woźniak, Michał Wójcik i Zbigniew Ziobro. Również mandat senatora zdobył polityk SP - Mieczysław Golba.

Karolina Gawot / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie