Bolesna porażka Włodzimierza Czarzastego. Lider Lewicy na granicy wejścia do Sejmu

Polska
Bolesna porażka Włodzimierza Czarzastego. Lider Lewicy na granicy wejścia do Sejmu
PAP/Zbigniew Meissner/Facebook

Startujący do Sejmu z pierwszego miejsca w okręgu 32 Włodzimierz Czarzasty przegrał z aktywistą Łukaszem Litewką, który walczył o głosy z ostatniej pozycji na liście Lewicy. Po przeliczeniu przewaga między kandydatami jest wyraźna - wynika z danych po zliczeniu 62 proc. obwodów do głosowania.

Po zliczeniu większości głosów w okręgu 32 (sosnowiecki) Włodzimierz Czarzasty zajmuje drugie miejsce pod względem poparcia na liście Nowej Lewicy. Wyprzedza go Łukasz Litewka, sosnowiecki radny SLD. Młody aktywista cieszy się dużą popularnością w sieci.

 

ZOBACZ: Wybory parlamentarne. Śpiewy w kolejkach do lokali wyborczych za granicą

 

Litewka zasłynął w mediach społecznościowych dzięki organizacji zbiórek charytatywnych oraz aktywizacją lokalnej społeczności. Pracuje jako specjalista w Zakładzie Oczyszczania Miasta Mysłowice.

Porażka Czarzastego?

Według danych z 96,40 proc. obwodów do głosowania, radny zdobywa ponad 40 tys. głosów startując z ostatniego miejsca, a wicemarszałek Sejmu ponad 21 tys. głosów znajdując się na pierwszej pozycji listy.


Młody radny ogłosił już swoje zwycięstwo w mediach społecznościowych.

 

 

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku w okręgu nr 32 Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskał 21,9 proc. poparcia. Pozwoliło to na zdobycie dwóch mandatów.

 

ZOBACZ: Wybory 2023. Politolog Rafał Chwedoruk: Największa sensacja to frekwencja


Poparcie krajowe dla lewicowego ugrupowania wynosiło wtedy 12,56 proc. Aktualne sondaże mówią o poparciu 8,51 proc. dla komitetu Nowej Lewicy. 

 

Włodzimierz Czarzasty wejdzie w skład nowego Sejmu tylko jeśli poparcie dla Litewki pozwoli na zdobycie drugiego mandatu w okręgu.

 

Komentarz rzecznika partii

Rzecznik Nowej Lewicy Marek Kacprzak w rozmowie z Polsatnews.pl ocenił zdobycie jednego mandatu zamiast dwóch w okręgu sosnowieckim jako "mało prawdopodobne". Został również zapytany o ewentualne zmiany we władzach w partii w przypadku nie zdobycia mandatu poselskiego przez Włodzimierza Czarzastego.

 

- Nie będę spekulował. Poczekajmy na oficjalne wyniki wyborów - odpowiedział Kacprzak.

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż late poll

 

 

Bartosz Treder / ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie