Wyniki wyborów 2023: Jak głosy rozkładały się ze względu na wykształcenie? [EXIT POLL]

Polska
Wyniki wyborów 2023: Jak głosy rozkładały się ze względu na wykształcenie? [EXIT POLL]
PAP/Paweł Supernak
Jak głosowano, biorąc pod uwagę wykształcenie?

Według wyników exit poll dla Polsatu wyborcy z wyższym wykształceniem postawili na Koalicję Obywatelską. W pozostałych grupach najsilniejsze było Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych 2023 uzyskało największe poparcie ze wszystkich komitetów wśród wyborców z wykształceniem podstawowym (63,7 proc.), zasadniczym zawodowym (62,2 proc.), średnim i pomaturalnym (38,5 proc.) - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP. W grupie osób, która posiada wykształcenie wyższe rządzące ugrupowanie uzyskało 22,6 proc.

 

ZOBACZ: Wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż exit poll

Wybory 2023. KO najsilniejsze wśród osób z wykształceniem wyższym

Koalicja Obywatelska zwyciężyła wśród osób posiadających co najmniej licencjat, odnotowując 39,6 proc. poparcia. W grupie osób z wykształceniem podstawowym ugrupowanie Donalda Tuska uzyskało 15,6 proc., z wykształceniem zasadniczym zawodowym 18,2 proc., a średnim i pomaturalnym 30,4 proc.

 

ZOBACZ: Wybory parlamentarne 2023. "Polska Wybiera". Wieczór wyborczy w Polsat News

 

Trzecia Droga swój najlepszy wynik odnotowała w grupie wyborców z wykształceniem wyższym 16,5 proc. Wśród wyborców z wykształceniem średnim koalicja PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni uzyskała 12 proc., zasadniczym zawodowym 7,6 proc., podstawowym 6,9 proc.

Lewica silniejsza od Konfederacji 

Na Lewicę zagłosowało 11,2 proc. wyborców z wykształceniem wyższym, średnim i pomaturalnym 8,1 proc. Jeśli głosowaliby tylko wyborcy z wykształceniem podstawowym oraz zasadniczym zawodowym to lewicowe ugrupowanie nie przekroczyłoby progu wyborczego, uzyskując odpowiednio w tych grupach wyborczych 4,5 proc., oraz 4,2 proc.

 

ZOBACZ: Wybory 2023. Państwowa Komisja Wyborcza podała nowe dane o frekwencji


Konfederacja swoje najwyższe wyniki odnotowała wśród osób z wykształceniem średnim oraz wyższym, uzyskując odpowiednio 7 proc., oraz 6,3 proc. Najmniej chętnie na Konfederacją głosowały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, gdzie wynik wyniósł 4,2 proc. W grupie wyborców z wykształceniem podstawowym prawicowe ugrupowanie uzyskało 5,4 proc.


Bezpartyjni Samorządowcy, którzy nie przekroczyli progu wyborczego uzyskali swój najwyższy wynik wśród wyborców z wykształceniem podstawowym (2,9 proc.), a najgorszy wśród wyborców z wykształceniem wyższym (2,1 proc.).


Ugrupowanie Polska Jest Jedna w każdej grupie wyborców zanotowali poparcie w okolicach 1 proc.

Bartosz Treder / ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie