Fala gróźb bombowych w Estonii. Otrzymały je setki instytucji

Świat
Fala gróźb bombowych w Estonii. Otrzymały je setki instytucji
facebook.com/politseijapiirivalveamet
Estońska policja pracuje nad wyjaśnieniem sprawy cybernetycznych ataków

Estońska policja poinformowała, że kilkaset instytucji w kraju, w tym szkoły i przedszkola, zostało dotkniętych falą cybernetycznych ataków. Polegały one na wysyłaniu gróźb w języku rosyjskim o podłożeniu bomby.

Jak podaje Biełsat odbiorcami wiadomości o bombie były m.in. estońskie szkoły, przedszkola, samorządy, lotnisko w Tallinie, operatorzy węzłów komunikacyjnych, kluby sportowe i muzea. 

 

ZOBACZ: Media: w Chinach atak cybernetyczny dotknął ponad 29 tys. instytucji

 

Autor gróźb określił się jako "pracownik rosyjskich służb" oraz jednocześnie jako "członek grupy islamskich terrorystów". Wiadomość była pisana cyrylicą i zawierała liczne błędy. Estońskie służby pracują nad ustaleniem pochodzenia tych komunikatów. 

Cyberataki w Estonii. Informacje o bombach

Zarząd Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) ocenia, że celem masowego wysyłania takich wiadomości jest zakłócanie funkcjonowania instytucji i innych podmiotów. Rzecznik organu Heigo Reinek przypomniał, że kilka dni temu do podobnych ataków cybernetycznych doszło na terytorium Łotwy. 

 

Z kolei dyrektor estońskiego Zarządu Systemów Informacyjnych (RIA) Margus Noormaa zauważa, że cyberataki przeciwko Estonii następują często po poszczególnych wypowiedziach polityków tego kraju. W ubiegłym roku państwo musiało się zmierzyć z 2672 przypadkami ataków cybernetycznych. 

 

ZOBACZ: Microsoft: Ataki ransomware na polskie i ukraińskie firmy logistyczne

 

Przypomnijmy, że we wtorek doszło do awarii podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią. Jak informowaliśmy w Polsatnews.pl nie jest wykluczone, że była ona wynikiem zamierzonych działań.

 

Podczas wspólnej konferencji prasowej, estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu poinformowali, że za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek

 

- Jest prawdopodobne, że uszkodzenie zarówno gazociągu, jak i kabla komunikacyjnego jest wynikiem działań zewnętrznych. Przyczyna uszkodzeń nie jest jeszcze jasna, dochodzenie jest kontynuowane - powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinisto cytowany przez agencję Reuters. 

Agata Sucharska / ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie