Wyspy Kanaryjskie. Rekordowe temperatury stwarzają niebezpieczeństwo

Świat
Wyspy Kanaryjskie. Rekordowe temperatury stwarzają niebezpieczeństwo
Zdjęcie poglądowe/Pixabay

Wzrost temperatur na Wyspach Kanaryjskich doprowadził do zamknięcia szkół. - Chcemy nadać priorytet bezpieczeństwu chłopców i dziewcząt we wszystkich szkołach na Wyspach Kanaryjskich - informuje minister edukacji archipelagu Poli Suarez.

Przez Wyspy Kanaryjskie przechodzi ekstremalna fala upałów. Hiszpańska agencja meteorologiczna poinformowała, że poniedziałkowa temperatura na Teneryfie wyniosła 38,5 stopni Celsjusza, a na Gran Canarii 37,8 stopni Celsjusza.


W poprzednich dniach odnotowywano temperaturę nawet 39 stopni Celsjusza. Hiszpański archipelag słynie z ciepłego klimatu przez większość roku.

Wymagana ewakuacja. Ponad 3000 osób zagrożonych

Teneryfa zmaga się z pożarami od początku października. W zeszłym tygodniu wyspa wymagała ewakuacji ponad 3000 osób - 2400 osób z miasta Santa Ursula oraz 600 z La Orotava.

 

 

Trwa mobilizacja strażaków

Prognozy utrzymują wysokie temperatury dla hiszpańskich wysp. Minister edukacji Poli Suarez poinformował o zamknięciu wszystkich szkół. Szkoły mają pozostać zamknięte w środę oraz piątek. Czwartek jest świętem narodowym w Hiszpanii. Według informacji podanych przez lokalne media, upał doprowadzał do omdleń oraz udarów cieplnych wśród uczniów.


Na Teneryfie trwa mobilizacja 100 strażaków i dziewięciu helikopterów, które zrzucają wodę. Pożary do tej pory pochłonęły już 15 000 hektarów lasów. Ekstremalne temperatury mogą utrzymać się nawet do przyszłego tygodnia.

Bartosz Treder / sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie