Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. W akcji śmigłowiec

Polska
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. W akcji śmigłowiec
Facebook/Państowa Straż Pożarna, PSP Białystok

W Biebrzańskim Parku Narodowym, powstał pożar obejmujący około 70 hektarów trzcin i traw. Na miejscu działa 50 strażaków i 10 samochodów - przekazał w mediach społecznościowych Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak. Do akcji zaangażowano dwa samoloty Dromader i policyjny śmigłowiec Black Hawk.

Jak podała Państwowa Straż Pożarna, pożar wybuchł w powiecie monieckim na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Płonie około 10 hektarów trzcin i traw. Z ogniem walczy 40 strażaków, 10 samochodów oraz personel Lasów Państwowych i Biebrzańskiego Parku Narodowego. 

 

 

Komendant Główny PSP Andrzej Bartkowiak przekazał, że w akcji gaśniczej pomaga policyjny śmigłowiec Black Hawk wyposażony w zbiornik na wodę tzw. bambi bucket. 

 

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Akcję utrudnia silny wiatr 

Po godz. 17 rzecznik prasowy komendanta głównego PSP w rozmowie z Interią przekazał, że spłonęło około 70 hektarów powierzchni parku. 

 

Akcję utrudniają warunki terenowe i pogodowe, a wsparcie w powietrza jest w tej sytuacji "nieocenione". 


- Są to tereny bagienne, grząskie, nie wszędzie możemy wjechać samochodami. Strażacy pracują w trudnych warunkach wywołanych porywami wiatru. Jest też sucho - podkreślił bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski. 

Dodał, że działania strażników potrwają prawdopodobnie do późnych godzin wieczornych. 

 

 

Polska policja opublikowała w mediach społecznościowych wideo z akcji gaśniczej. "Lotnicy dokonali dotąd 16 zrzutów wody" - przekazano. 

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Płoną łąki

Do pożaru łąk w Biebrzańskim Parku Narodowym dochodziło w czerwcu 2023 roku. W akcję gaśniczą było zaangażowanych kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Ogień pojawił się w trudno dostępnym miejscu, dlatego podjęto decyzję o wykorzystaniu samolotów należących do Lasów Państwowych. 

 

ZOBACZ: Pruszków: Pożar domu weselnego. Ewakuowano 150 osób

 

Biebrzański Park Narodowym jest najrozleglejszym w Polsce. W kwietniu 2020 r. doszło tam do największego pożaru w historii tego parku. Gaszenie bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym BPN trwało osiem dni. Paliło się ok. 5,5 tys. ha parku i otuliny.

Dawid Skrzypiński / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie