Wojna w Izraelu. Ewakuacja to nie klasa ekonomiczna

Polska
Wojna w Izraelu. Ewakuacja to nie klasa ekonomiczna
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych/ Twitter

Trwa operacja "Neon", podczas której z Izraela ewakuowani są polscy obywatele. Po Polaków, którzy utknęli w kraju ogarniętym wojną, wyleciały między innymi wojskowe Herculesy. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych pokazało, jak podróżowały osoby ewakuowane na ich pokładzie.

"Nawet nie klasa ekonomiczna, tylko standard wojskowy. Dziękujemy wszystkim pasażerom za zdyscyplinowanie i godne znoszenie naszych wojskowych warunków" - napisało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych na Twitterze.

 

"Cieszymy się, że już jesteście bezpieczni i działamy dalej" - dodano.

 

 

W sobotę Izrael został zaatakowany z zaskoczenia przez Hamas. W niedzielę w całym kraju ogłoszono oficjalny stan wojny. Wyniku starć i wzajemnych bombardowań po obu stronach zginęło około 1 200 osób.

 

Eskalacja konfliktu spowodowała, że linie lotnicze masowo odwoływały połączenia z tym krajem. W niedzielę przed południem polskie wojsko poinformowało, o rozpoczęciu operacji "Neon", która ma na celu sprowadzenie do kraju Polaków, którzy utknęli w Izraelu. Po polskich obywateli poleciały rządowy Boeing 737 i dwa Herculesy C-130.

 

ZOBACZ: Wojna w Izraelu. Minister obrony: Uruchomiliśmy most ewakuacyjny przez Grecję

 

Pierwszy z samolotów wrócił do Polski po godzinie 5:00 rano, na jego pokładzie przebywało 130 osób. Następnie minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że ewakuowano kolejne 120 osób.

"Co mam zrobić, by zostać jednym z was?"

Chociaż warunki panujące na pokładzie Herculesów znacząco odbiegały od standardów samolotów pasażerskich, ewakuowani nie kryli swojej wdzięczności. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Wiesław Kukuła podzielił się pytaniem, które usłyszeli żołnierze pomagający przy ewakuacji.

 

"Najlepszym komplementem usłyszanym od jednego z naszych pasażerów było proste pytanie: "Co mam zrobić, by założyć mundur i zostać jednym z Was?” - napisał generał na Twitterze.

 

 

To jednak jeszcze nie koniec akcji ewakuacyjnej z Izraela. Wiceminister spraw zagranicznych powiedział w poniedziałek, że jego resort otrzymał ponad 2 tys. próśb o pomoc w opuszczeniu tego kraju.

 

W poniedziałek ma odbyć się jeszcze jeden kurs rządowego Boeinga, do Polski ma wrócić między godziną 17:00 a 18:00.

 

- Cały czas aktywna jest infolinia ustanowiona przez ministerstwo, aktywne są telefony ambasady, aktywny jest adres email. Zwracam się też o wyrozumiałość. Na miejscu działa nasz zespół, ale ma on ograniczone możliwości - powiedział Paweł Jabłoński.

 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska utworzyła most ewakuacyjny w porozumieniu z Grecją. W jego ramach polskie samoloty mają latać z Tel Awiwu na Kretę, a następnie do Polski.

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie