Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń". Trzecia Droga poza Sejmem

Polska
Sondaż IBRiS dla "Wydarzeń". Trzecia Droga poza Sejmem
Polsat News
Nowy sondaż dla "Wydarzeń"

Trzecia Droga zanotowała spory spadek, a jej wynik jest poniżej progu wyborczego dla koalicji. Oznacza to, że kandydaci tego ugrupowania nie znajdą się w Sejmie - wynika z najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" Telewizji Polsat. Wzrost poparcia zanotowały z kolei m.in. Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska i Lewica.

Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi w sondażu zapytano Polki i Polaków, na kogo zagłosowaliby na wyborach do Sejmu

PiS, KO i Lewica zyskują

PiS/Zjednoczona Prawica uzyskałaby 34,6 proc. (w poprzednim badaniu dla "Wydarzeń" mogła liczyć na 32,6 proc. poparcia). 

 

Drugie miejsca zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 27, 9 proc. (poprzednio 26,6 proc.) Sondaż wykonano po tydzień po "Marszu Miliona Serc", który 1 października przeszedł ulicami Warszawy.

 

Podium zamyka Lewica z wynikiem 11,4 proc. (wcześniej 9,9 proc.), która prześcignęła Trzecią Drogę. Na kolejnym miejscu plasuje się Konfederacja z wynikiem 7,7 proc. (wcześniej 9,5 proc.)

Trzecia Droga poza Sejmem

Spory spadek zanotowała z kolei Trzecia Droga, która według sondażu nie wejdzie do Sejmu. Jako koalicja z wynikiem 7,6 proc. znajduje się poza progiem wyborczym. We wrześniowym sondażu mogła liczyć na 10,6 proc. poparcia.

 

W parlamencie nie znaleźliby się również Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 1,8 proc. (wcześniej 1,5 proc.) i Polska Jest Jedna - 0.8 proc. (we wrześniowym sondażu nikt nie wyraził chęci poparcia tego komitatu).

 

ZOBACZ: Sondaż: 57 proc. Polaków deklaruje gotowość do obrony ojczyzny

 

8,1 proc. ankietowanych przekazała, że nie wie jeszcze, na kogo będzie głosowała.

 

Na pytanie, czy w ostatnich trzech miesiącach ankietowani, którzy mają zamiar iść do urn 15 października, zmienili decyzję, na jakie ugrupowanie chcą głosować, 11 proc. odpowiedziało "tak", a 89 proc. wskazało odpowiedź "nie". 

 

 

Ile osób udział w wyborach?

Na pytanie "Czy zamierza Pan/Pani wziąć udział w głosowaniu w wyborach, które odbędą się 15 października?" 56,8 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak" (we wrześniowym sondażu 53 proc.),  8.5 proc. - "raczej tak" (wcześniej 5,6 proc.), 10,6 proc. wskazało odpowiedź "raczej nie" (wcześniej 19,8 proc.), a 22,2 proc. "zdecydowanie nie" (miesiąc temu 16,8 proc.)


1,6 proc. badanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć"( wcześniej 4,8 proc.)

 

Sondaż wykonano w dniach 5-7 października na próbie 1000 osób.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie