Sondaż: 57 proc. Polaków deklaruje gotowość do obrony ojczyzny

Świat
Sondaż: 57 proc. Polaków deklaruje gotowość do obrony ojczyzny
media.terytorialsi.wp.mil.pl
Ponad połowa Polaków gotowa stanąć w obronie ojczyzny, zdj. ilustracyjne

Ponad połowa Polaków jest gotowa bronić ojczyzny w razie ataku militarnego obcego państwa - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej Akademii Sztuki Wojennej. Co trzeci obywatel nie sięgnąłby po broń w takim przypadku, a co dziesiąty nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Z raportu "Stosunek Polaków do obrony Ojczyzny" wynika, że 57 proc. respondentów byłaby gotowa sięgnąć po broń i walczyć z potencjalnym agresorem w przypadku napaści. 33 proc. ma odmienne zdanie, a 10 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi. 

 

Spośród respondentów, którzy zadeklarowali gotowość do obrony ojczyzny, 60 proc. odpowiedziała, że jest to "pogląd trwały", a 28 proc. ukształtowała swoje podejście w tej kwestii po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Chęć obrony bliskich

Dla 80 proc. największą motywacją w obronie ojczyzny jest ochrona bliskich osób. Innymi częstymi powodami są: "poczucie obowiązku (60 proc.), solidarność ze społeczeństwem/narodem (56 proc.) oraz miłość do swojego kraju (55 proc.)".

 

Badani zostali zapytani też o reformy w wojsku. 66 proc. z nich popiera zwiększenie liczebności armii do 300 tys., z kolei z tym ruchem nie zgadza się 12 proc. 

 

Dużym poparciem, bo na poziomie 63 proc. cieszy się zwiększenie wydatków na armię z 2 do 3 proc. PKB. Przeciwnych takim zmianom jest 14 proc. odpowiadających.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: Mamy zgodę USA na sprzedaż Polsce śmigłowców Apache

 

W badaniu padło też pytanie o obowiązkową, 9-miesieczną służbę wojskową. Zdaniem 36 proc. respondentów, mężczyźni, którzy nie poszli na studia powinni trafić do wojska. 

 

W przypadku pomysłu obowiązkowej służby wojskowej dla wszystkich obywateli, którzy posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku, 60 proc. jest temu przeciwna, a 25 proc. popiera takie rozwiązanie.

Niespełna połowa chce obowiązkowych ćwiczeń

W obowiązkowych ćwiczeń wojskowych chciałoby wziąć udział 45 proc. obywateli.

 

"Respondenci, którzy nie są powiązani ze służbami mundurowymi częściej przyznają, że nie są zainteresowani ćwiczeniami rezerwy" - wynika z raportu. Wśród grupy sceptyków najczęstszymi argumentami są: przekonanie, że ten obowiązek należy do żołnierzy zawodowych, niechęć do rozłąki z rodziną, stan zdrowia lub opieka nad bliskim.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na HIMARS-y. Prawie 500 wyrzutni

 

W grupie wiekowej 18-55 lat nawet co trzecia osoba jest potencjalnie zainteresowana jakąś formą służby wojskowej w czasie pokoju. To ponad 5 mln Polaków. Największym zainteresowaniem cieszy się służba w rezerwie aktywnej, czyli taka, którą można łączyć z cywilnym życiem zawodowym. Następnie jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa oraz WOT.

 

Ankietę zrealizowano w lutym 2023 roku metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI). 

Artur Pokorski / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie