Nowość dla wegan z drukarki 3D. Danie "bardzo ładnie się łuszczy"

Technologie
Nowość dla wegan z drukarki 3D. Danie "bardzo ładnie się łuszczy"
Pxhere
Danie z łososia, zdj. ilustracyjne

Wegańskiego łososia produkowanego w drukarce 3D wprowadziła do oferty firma spożywcza zajmująca się nowoczesną technologią spożywczą. Pierwsza partia filetów powstałych w tak nietypowy sposób wyprzedała się w sklepach w Wiedniu. Zdaniem szefa firmy wydrukowany łosoś "bardzo ładnie się łuszczy" i ma smak podobny do prawdziwej ryby.

Start-up Revo Foods został pierwszą firmą, która zaczęła sprzedawać filety z łososia wydrukowane techniką 3D. W tej chwili jest to produkt premium - za jego 130 gramów należny zapłacić siedem euro, czyli ponad 32 złote.

 

Jednak pierwsza partia rozdysponowana w wiedeńskich sklepach została dobrze przyjęta, dlatego otworzono sklep internetowy, który dostarcza produkt do większości krajów europejskich

 

ZOBACZ: "Całkowicie nieodpowiednia" wegańska dieta doprowadziła do niedożywienia 19-miesięcznego dziecka

 

Produkt zachwalał w wywiadzie z Business Insider dyrektor generalny spółki Robin Simsa. - Bardzo ładnie się łuszczy, tworząc warstwy, zupełnie jak łosoś. Ma również podobny smak (jak łosoś - red.), ale jak każda alternatywa mięsna, nie jest w 100 procentach taka sama - opisał.

Drukowane łososie będą tanieć

Drukarka 3D nakłada mykoproteinę na filety, która składa się z korzeni grzybów z tłuszczami roślinnymi. Dzięki temu odwzorowana zostaje konsystencja prawdziwego łososia.

 

ZOBACZ: Pierwsze wegańskie "steki" wydrukowane w 3D. Mają zapobiec zmianom klimatu

 

Jak zapowiedział Simsa wkrótce cena drukowanych łososi spadnie, ponieważ jego przedsiębiorstwo automatyzuje więcej etapów procesu ich produkcji, co pozwali na sprzedaż większych ilości produktu. 

 

Inne firmy, produkujące alternatywy dla "prawdziwych" owoców morza, opracowują rozwiązania, dzięki którym ma zakończyć się negatywny wpływ gastronomii na oceaniczne ekosystemy. Część start-upów opracowuje roślinne zamienniki, inne hodują rybie komórki w laboratorium. 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie