Kanada. Władze przepraszają za odznaczenie ukraińskiego weterana

Świat
Kanada. Władze przepraszają za odznaczenie ukraińskiego weterana
DAVE CHAN/AFP/East News
Wołodymyr Zełenski i Justin Trudeau podczas wizyty ukraińskiego prezydenta w Kanadzie

Urząd Gubernator Generalnej Kanady Mary Simon przeprosił Kanadyjczyków za odznaczenie w przeszłości byłego ukraińskiego żołnierza dywizji galicyjskiej Waffen SS. To dywizja, w której służył Jarosław Hunka.

 

"Wyrażamy nasze szczere przeprosiny wobec Kanadyjczyków za wszelki ból i cierpienie, jakie to odznaczenie mogło spowodować" - przekazało biuro prasowe reprezentującej monarchię brytyjską Gubernator Generalnej po tym, gdy byłego kanclerza Uniwersytetu Alberty, zmarłego w 2017 r. Petera Savaryna, zidentyfikowano jako byłego żołnierza dywizji galicyjskiej Waffen SS. To dywizja, w której służył Jarosław Hunka. Jego obecność w kanadyjskim parlamencie w dniu wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego stała się przyczyną skandalu.

 

Savaryn, który był również przewodniczącym Światowego Kongresu Ukraińskiego, został odznaczony Order of Canada w czerwcu 1987 r. Wcześniej, pod koniec 1986 r., prace zakończyła Komisja Deschenes, która analizowała informacje o możliwości przebywania w Kanadzie zbrodniarzy wojennych.

 

ZOBACZ: Kanada: Premier przeprasza za uhonorowanie Jarosława Hunki

 

Raport komisji składa się z dwóch części, ogólnie dostępnej oraz kilkuset stron nadal niejawnych, w których omawiana jest również imigracja byłych żołnierzy dywizji galicyjskiej, wymienione są również ich nazwiska. Wśród konkluzji raportu było stwierdzenie, że zarzuty popełnienia zbrodni wojennych "nigdy nie zostały dowiedzione". Niemniej komisja rekomendowała zmiany w prawie i w czerwcu 1987 r. parlament przyjął ustawę umożliwiającą ściganie zbrodniarzy wojennych oraz deportację, jeśli byli już naturalizowanymi Kanadyjczykami.

 

Premier Justin Trudeau powiedział w środę, że rząd analizuje raport, rozważając możliwość jego upublicznienia w całości. Zwolennikami odtajnienia są politycy Nowej Partii Demokratycznej, nieformalnego koalicjanta rządu partii liberalnej, żydowskie organizacje takie jak B'nai Brith. Cytowany przez publicznego nadawcę CBC liberalny parlamentarzysta Anthony Housefather zwrócił przy tym uwagę, że sprawa jest trudna, ponieważ rząd "nie chce przyczynić cierpienia wielu społecznościom Europy Wschodniej”.

Kanada: Premier przeprasza za uhonorowanie Jarosława Hunki

W zeszłą środę premier Justin Trudeau przeprosił za uhonorowanie w kanadyjskim parlamencie Jarosława Hunki. Podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie, politycy oklaskiwali ukraińskiego weterana, który w czasie II wojny światowej służył w zbrodniczej, niemieckiej organizacji.

 

- To był błąd, który głęboko zawstydził parlament i Kanadę - powiedział Justin Trudeau dziennikarzom. Jak wskazuje Reuters, premier podkreślił, że wkrótce wystąpi na forum parlamentu, by formalnie przeprosić.

 

ZOBACZ: Kanada: Dymisja polityka, który uhonorował Hunkę

 

We wtorek przewodniczący niższej izby kanadyjskiego parlamentu Anthony Rota zapowiedział, że poda się do dymisji. Podczas wizyty Zełenskiego nazwał Hunkę "bohaterem ukraińskim i kanadyjskim".

 

98-letni Jarosław Hunka w czasie wojny służył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS. Uczczenie go wywołało oburzenie w Polsce i Kanadzie.

 

an / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie