Wsparcie dla organizacji producentów i grup producentów rolnych. Został tydzień na złożenie wniosków
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wydanym pod koniec września komunikacie, przypomina o naborze wniosków o przyznanie wsparcia w ramach interwencji I.13.2 „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Jest to kolejna z inicjatyw w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Dowiedz się, kto może ubiegać się o wsparcie, jakie są warunki przyznania pomocy i kiedy mija termin składania wniosków.
Kto może ubiegać się o wsparcie w ramach interwencji?
Pomoc w ramach interwencji „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” jest kierowania dla nowych organizacji producentów i grup producentów rolnych. Warto zatem przyjrzeć się temu, kto zgodnie z przepisami wpisuje się w tę kategorię.
Według informacji przekazanych przez ARiMR, o wsparcie finansowe mogą ubiegać się nowe organizacje i grupy producentów, czyli takie, które zyskały status uznaniowy nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r.
ZOBACZ: Dzięki nowym przepisom rolnicy mniej zapłacą za prąd
Należy jednak podkreślić, że w prowadzonym naborze nie mogą uczestniczyć podmioty zrzeszające producentów owoców i warzyw, mięsa drobiowego, a także produktów pszczelich. Ponadto wnioskodawca powinien posiadać status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa, a także realizować cele założone w planie biznesowym.
Szczegółowe warunki związane z tym, kto może ubiegać się o wsparcie, a także jakie są warunki jego przyznania dostępne są na stronach ARiMR.
Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych – co obejmuje pomoc
Wsparcie w ramach interwencji I.13.2 przyznawane jest na operacje związane z tworzeniem i rozwojem uznanych organizacji producentów oraz grup rolnych. Ma ono formę ryczałtu w formie rocznych płatności i przyznawane jest na 5 lat. Okres ten liczy się od dnia wydania decyzji o uznaniu beneficjenta za grupę lub organizację.
W pierwszym roku dofinansowanie ma wynieść 10% przychodów netto, w drugim 9,5%, w trzecim 9%, w czwartym 8,5%, a w piątym 8%. Roczny limit wsparcia ustalony został na:
- 100 tys. euro w przypadku organizacji;
- 60 tys. euro w przypadku grup producentów rolnych, jednak nie więcej, niż 6 tys., euro na jednego członka.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób obliczana jest wartość pomocy. Według informacji udostępnionych na stronach ARiMR, dopłaty dla organizacji producentów i grup producentów rolnych ustalane są na podstawie wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany.
W ten zakres wchodzi również sprzedaż produktów przetworzonych objętych załącznikiem I do TFUE, które wytworzono z produktów lub grupy produktów, ze względu na które beneficjent został uznany. Produkty te powinny zostać wyprodukowane przez jego członków w danym roku działalności i sprzedane odbiorcom, którzy nie są:
- członkami organizacji lub grupy producentów rolnych ubiegających się o wsparcie,
- małżonkami członków beneficjenta,
- podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo.
Termin składania wniosków o pomoc na tworzenie i rozwój organizacji i grup producentów rolnych?
Wnioski o przyznanie pomocy w ramach tej interwencji można składać od 4 września 2023 roku do 3 października 2023 roku. Przekazywać je można wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR, poprzez dedykowaną temu platformę PUE.
ZOBACZ: Przejąłeś gospodarstwo po 1 lutego 2023? Zobacz, kiedy możesz złożyć wniosek o zwrot akcyzy!
Podmioty, które wpisują się w zakres potencjalnych beneficjentów powinny zatem jak najszybciej zapoznać się z zasadami udzielania wsparcia, a następnie złożyć stosowny wniosek. Szczegółowe warunki przyznania pomocy określa regulamin opublikowany na stronie ARiMR.
Czytaj więcej