80. urodziny Lecha Wałęsy. Szereg wydarzeń

Polska
80. urodziny Lecha Wałęsy. Szereg wydarzeń
Facebook/LechWałęsa
Lech Wałęsa świętował urodziny już kilka dni wcześniej

W piątek 80. urodziny obchodzi Lech Wałęsa, przywódca NSZZ "Solidarność", zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla i były prezydent. "LW 80 - minęło i jeszcze jest" - napisał rano w mediach społecznościowych jubilat. W piątek i sobotę organizowane w Gdańsku będą obchody z okazji okrągłych urodzin Wałęsy, a także 40. rocznicy otrzymania Nobla.

W piątek rano na Facebooku byłego prezydenta i symbolu "Solidarności" pojawił się krótki wpis opatrzony zdjęciem. Fotografia przedstawia go na bramie Stoczni Gdańskiej. 

 

"LW 80 - minęło i jeszcze jest" - napisał lider "Solidarności" w komentarzu.

 

Pod wpisem posypały się życzenia. 

 

Wałęsa ma za sobą część atrakcji związanych z okrągłymi urodzinami. Przed kilkoma dniami świętował w Lądku Zdroju (woj. dolnośląskie). Więcej na ten temat w Interii

Obchody w Gdańsku

Gdańsk natomiast będzie świętował urodziny Wałęsy w piątek i sobotę. Okazje będą dwie. Obchody będą połączone zostaną z 40. rocznicą przyznania Pokojowej Nagrody Nobla. 

 

w piątek o godz. 14:30 w Ratuszu Miasta rozpocznie się uroczystość wręczenia uchwały specjalnej Senatu PR z udziałem marszałka Tomasza Grodzkiego i senatorów RP. Obecni też będą wicemarszałkowie Senatu Bogdan Borusewicz, Michał Kamiński i Gabriela Morawska-Stanecka. 

 

Tego samego dnia otwarta zostanie wystawa fotograficzna "Wałęsa. Jeden z dziesięciu milionów" w Dworze Astra. 

 

ZOBACZ: Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa: Ojczyzna jest w potrzebie

 

Około godz. 18 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się benefis, w którym udział weźmie Donald Tusk. 

 

Natomiast w sobotę w południe w tym samym miejscu odbędzie się debata o prawie człowieka do pokoju i bezpiecznej przyszłości, w której oprócz Lecha Wałęsy weźmie m.in. Ołeksandra Matwijczuk z Centrum Wolności Obywatelskich, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla oraz Pietro Bartolo, lekarz niosący pomoc uchodźcom na wyspie Lampedusa.

Donald Tusk: Jeszcze niejeden płot przeskoczymy

Urodziny Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych odnotował Instytut Pamięci Narodowej.

 

"Tego dnia 1943 r. w Popowie urodził się Lech Wałęsa, członek Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ 'Solidarność', prezydent RP w latach 1990-1995. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r." - podano.

 

 

Życzenia urodzinowe w serwisie X zamieścił m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "80 lat kończy dziś Lech Wałęsa. Człowiek, który ogromną część swojego życia poświęcił walce o wolność i solidarność. Panie Prezydencie - obiecujemy, że będziemy tych wartości pilnować. Zawsze. Dużo zdrowia! I żeby już najbliższe tygodnie obfitowały w same dobre wiadomości" - napisał.

 

 

Szef PO Donald Tusk zamieścił zdjęcie z byłym prezydentem. "Jeszcze niejeden płot przeskoczymy" - zapowiedział.

 

Lech Wałęsa. Życiorys 

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie koło Lipna w obecnym województwie kujawsko-pomorskim.

 

W połowie lat 60. podjął prace jako elektryk. Trafił do Stoczni Gdańskiej. W 1969 roku ożenił się z Danutą z domu Gołoś. W grudniu kolejnego roku brał udział w strajku w stoczni. Wtedy też miał po raz pierwszy zwrócić na siebie uwagę organów bezpieczeństwa. 

 

Jako aktywny uczestnik protestów został aresztowany przez milicję, a 29 grudnia 1970 r. podpisał zobowiązanie do współpracy i został zarejestrowany jako TW "Bolek". Niedługo później wziął udział w rozmach stoczniowców z nowym I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem.

 

ZOBACZ: Prof. Andrzej Zybertowicz: Wałęsa był podtrzymywany w kłamstwie przez środowisko Tuska

 

W 1976 stracił pracę w stoczni za krytykę związków zawodowych i kierownictwa. 

 

W 1978 r. nawiązał kontakt z organizatorami nielegalnych Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W grudniu tego roku wziął udział w składaniu wieńców ku czci ofiar Grudnia'70 obok bramy Stoczni Gdańskiej. Skazany został za to na karę grzywny, stracił również pracę.

Powrót do Stoczni Gdańskiej

Do Stoczni Gdańskiej wrócił po strajkach sierpniowych w 1980 roku. Wtedy też dołączył do działaczy WZZ i stanął na czele komitetu strajkowego. 

 

31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisał wraz z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim Porozumienia Gdańskie, gwarantujące m.in. powstanie niezależnych i samorządnych związków zawodowych.

 

ZOBACZ: Lech Wałęsa na marszu 4 czerwca. Tłum przerwał jego wystąpienie

 

We wrześniu tego roku opowiadał się przeciwko powstaniu jednego ogólnopolskiego związku zawodowego o strukturze regionalnej. Ostatecznie po powstaniu NSZZ "Solidarność" stanął na czele jego pierwszego organu naczelnego - Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność".

 

I Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności" wybrał go w październiku 1981 r. na przewodniczącego związku. W tym samym czasie zyskał światową sławę i był określany jako symbol opozycji antykomunistycznej. 13 grudnia 1981 roku został internowany. Wolność odzyskał w listopadzie kolejnego roku.

Nagroda Nobla

W czerwcu 1983 roku tego roku w czasie pielgrzymki do Polski spotkał się z nim Jan Paweł II. Piątego października tego roku Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. 

 

W ósmą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich - doszło do poufnego spotkania Wałęsy z szefem MSW gen. Czesławem Kiszczakiem. Warunkiem rozpoczęcia rozmów na temat "okrągłego stołu", postawionym przez stronę rządową, było zakończenie strajków. Cel ten udało się osiągnąć w pierwszych dniach września.

 

ZOBACZ: Lech Wałęsa przysięga: Nie miałem nic wspólnego z "teczkami Kiszczaka"

 

W prowadzonych od lutego do kwietnia 1989 r. rozmowach "okrągłego stołu" stał na czele delegacji opozycji. Do parlamentu w wyborach z 4 czerwca dostali się prawie wszyscy kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

Utworzenie rządu Mazowieckiego

Prezydentem został wybrany gen. Wojciech Jaruzelski, za utworzenie rządu odpowiedzialny był gen. Czesław Kiszczak. Wtedy Wałęsa wezwał dotychczasowych sojuszników PZPR - Zjednoczone Stronnictwo Ludowe i Stronnictwo Demokratyczne - do zawarcia koalicji z "Solidarnością". 

 

Dzięki temu ruchowi możliwe było powstanie rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego gabinetu w krajach tzw. bloku sowieckiego.

 

Latem 1990 r. Wałęsa dążył do skrócenia kadencji prezydenta Jaruzelskiego. W konsekwencji w połowie września, po spotkaniu gen. Jaruzelskiego, Wałęsy i Mazowieckiego ten pierwszy ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska. 

Prezydentura Wałęsy

Startując jesienią 1990 r. w przedterminowych wyborach prezydenckich, uzyskał w pierwszej turze 40 proc. głosów, drugie miejsce zajął Stanisław Tymiński. W drugiej turze Wałęsa zdecydowanie pokonał Tymińskiego, zostając pierwszym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej wybranym w powszechnych i demokratycznych wyborach.

 

W takcie prezydentury był aktywny na arenie międzynarodowej. W 1992 roku zaproponował powołanie EWG-Bis i NATO-bis, które miały zrzeszać państwa Europy Środkowej. Podczas wizyty w Moskwie podpisał umowę o wycofaniu z Polski wszystkich oddziałów armii rosyjskiej.

 

Na początku czerwca 1992 r., po opublikowaniu tzw. listy Macierewicza zawierającej nazwiska współpracowników komunistycznych służb bezpieczeństwa, w tym nazwisko Wałęsy, przyczynił się do upadku rządu Olszewskiego. 

 

ZOBACZ: Lech Wałęsa przegrał ze Sławomirem Cenckiewiczem. "Precz z komuną!"

 

W październiku 1992 r. podpisał tzw. małą konstytucję, regulującą stosunki pomiędzy głównymi organami władzy w RP.

 

W kolejnych wyborach prezydenckich w 1995 r. przegrał z liderem Sojuszu Lewicy Demokratycznej Aleksandrem Kwaśniewskim. 

 

W 2016 r. prokuratorzy IPN po uzyskaniu informacji od wdowy po szefie MSW gen. Czesławie Kiszczaku zabezpieczyli w jej domu sześć pakietów dokumentów, w tym teczkę personalną i pracy TW "Bolka". Instytut ujawnił wówczas, że jest tam m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB, podpisane: "Lech Wałęsa 'Bolek'". Były prezydent podważał jednak wiarygodność dokumentów i rozpoczął długoletni spór z IPN.

Artur Pokorski / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie