Raport NIK ws. walki z pandemią. Marian Banaś mówi o "daleko idącej niegospodarności"

Polska
Raport NIK ws. walki z pandemią. Marian Banaś mówi o "daleko idącej niegospodarności"
Polsat News
Marian Banaś

- Okoliczności związane z pandemią w żaden sposób nie mogą usprawiedliwiać nadużyć czy niegospodarności ze strony podmiotów publicznych - powiedział szef NIK Marian Banaś na konferencji prasowej. Dodał, że Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki. - Spowodowało to straty dla państwa - stwierdził Banaś.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił kolejną część wniosków z kontroli działań państwa podczas pandemii.

 

Zaznaczył, że zakażenia koronawirusem "wpłynęły na życie społeczne i funkcjonowanie administracji publicznej".


- Przedstawione wyżej okoliczności nie mogą usprawiedliwiać nadużyć czy niegospodarności. Wyjątkowe okoliczności nie zwalniają organów państwa od obowiązku gospodarnego wydatkowania środków publicznych - podkreślił Banaś.

 

Szef NIK powiedział, że zaprezentowane wnioski dotyczą tzw. funduszu covidowego oraz Narodowego Programu Szczepień.

 

- Minister zdrowia nierzetelnie oszacował potrzeby związane z zakupem odpowiedniej liczby dawek szczepionek przeciwko COVID-19 - powiedział Marian Banaś.


- Polska nie musiała przystępować do umów dotyczących zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 - wyjaśnił.

 

WIDEO: Raport NIK ws. walki z pandemią. Marian Banaś mówi o "daleko idącej niegospodarności"

 

"Przekazałem wyniki kontroli do CBA z prośbą o podjęcie działań"

W ocenie NIK z wniosków z kontroli jasno wynika, że Kancelaria Premiera "nie wywiązała się należnie ze swoich obowiązków".

 

- Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem, nie dopilnowano wszystkich aspektów jego funkcjonowania, wydatki nie zaplanowano w sposób rzetelny - przekazał Banaś. Ocenił nadzór nad funduszem "jednoznacznie negatywnie".


- Straty, które państwo poniosło z tego tytułu, trzeba określić jako daleko idącą niegospodarność - powiedział Banaś. Dodał, że "rażący był brak nadzoru Głównego Inspektora Farmaceutycznego nad bezpieczeństwem obrotu szczepionkami".

 

ZOBACZ: Marian Banaś i Sławomir Mentzen na wspólnej konferencji. Prezes NIK przedstawił projekt ustawy


- Podstawą każdego demokratycznego państwa prawa jest przestrzeganie ściśle określonych reguł, odpowiednie planowanie oraz szacunek do pieniędzy publicznych - podkreślił Banaś.

 

- Przekazałem wyniki kontroli do CBA z prośbą o podjęcie działań adekwatnych do sytuacji - poinformował szef NIK.


- Liczę na to, że CBA skutecznie zaimplementuje odpowiednie środki przywracające podstawowe standardy działania organów państwa - dodał.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie