Gdzie oddać puste opakowania po środkach ochrony roślin? Podpowiadamy, czym jest PSOR!

Agro
Gdzie oddać puste opakowania po środkach ochrony roślin? Podpowiadamy, czym jest PSOR!
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
PSOR

Trudno wyobrazić sobie współczesne plantacje bez środków ochrony roślin. Tego rodzaju zabiegi mają korzystny wpływ na jakość uprawy, a przy tym są bezpieczne – o ile stosuje się je odpowiedzialnie i z dbałością o środowisko. Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie ze środków ochrony roślin nie kończy się tylko na ich odpowiednim użyciu.

Ważne jest też to, w jaki sposób utylizujemy zużyte opakowania. Na szczęście z pomocą przychodzi PSOR.

Na czym polega system PSOR? 

Prawo zobowiązuje użytkowników środków ochrony roślin sklasyfikowanych, jako niebezpieczne do zwrotu opakowań po tych produktach do punktu sprzedaży. W Polsce proces ten koordynowany jest przez System Zbiórki Opakowań, który już od ponad 19 lat wspomaga rolników w realizacji tego ważnego dla środowiska obowiązku.

 

System tworzy Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, a finansują go producenci i importerzy wprowadzający opakowania na rynek. Od 2004 roku w ramach tej inicjatywy udało się zebrać 28,5 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. Tylko w ubiegłym roku, w ramach systemu zebrano 73% wszystkich opakowań wprowadzonych do obrotu na terenie Polski, a 45% z nich zostało poddanych recyklingowi.

 

ZOBACZ: Dzięki nowym przepisom rolnicy mniej zapłacą za prąd

 

Przekazując puste opakowania w ramach systemu PSOR, użytkownik środków ochrony roślin ma pewność, że zostaną one właściwie zagospodarowane i nie będą stwarzały zagrożenia dla ludzi, zwierząt i roślin.

Jak to działa system PSOR? 

W pierwszej kolejności użytkownik określonych środków ochrony roślin zobowiązany jest do oddania do sklepu, hurtowni lub dystrybutora pustych, czystych i wypłukanych w odpowiedni sposób opakowań. Hurtownia, sklep lub dystrybutor ma obowiązek przyjąć takie opakowanie, a także przechowywać je w sposób niezagrażający bezpieczeństwu osób postronnych i środowiska.

 

Następnie przekazywane są one do firmy specjalizującej się w odbiorze, transporcie i unieszkodliwianiu odpadów po substancjach niebezpiecznych, z którym dany punkt sprzedaży ma podpisaną stosowną umowę. W ostatnim kroku opakowania poddawane są procesowi recyklingu i odzysku.

Jak należy przygotować opakowania do zwrotu? 

Ze względu na zagrożenie, jakie dla środowiska i osób postronnych niosą nieprawidłowo użytkowane i składowane środki ochrony roślin, przed zwrotem opakowań trzeba je odpowiednio przygotować.

 

Należy wykonać następujące kroki:

  1. Przelać całą zawartość opakowania do zbiornika opryskiwacza;
  2. Po opróżnieniu opakowania trzeba go wypełnić wodą do ok ¼ objętości, a następnie potrząsać przez kilka sekund, po czym wlać mieszankę do zbiornika opryskiwacza;
  3. krok drugi, związany z płukaniem należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie, po czym należy przekłuć opakowanie, by uniemożliwić jego ponowne wykorzystanie;
  4. wszystkie opakowania należy zabrać z gospodarstwa i przetransportować do punktu skupu.

Dobrze wypłukane opakowanie nadaje się do dalszego recyklingu, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla nas, ani dla kolejnych osób biorących udział w tym procesie.

 

ZOBACZ: 100% rekompensaty FOR! Rozporządzenie weszło w życie

 

Należy podkreślić, że system PSOR nie stanowi jedynie sposobu na wywiązanie się z narzuconego prawem obowiązku należytego zabezpieczenia i utylizacji opakowań po środkach ochrony roślin. Jest to również proces, który przede wszystkim wpływa na poprawę bezpieczeństwa użytkowania preparatów, który w wykorzystane w sposób niewłaściwy mogłyby powodować zagrożenie dla środowiska.

 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie