Ukraina zwiększa zdolności obronne. Masowo zaminowują granice

Świat
Ukraina zwiększa zdolności obronne. Masowo zaminowują granice
Facebook/Serhij Najew
Ukraina wzmacnia granicę z Białorusią

W minionym tygodniu na granicy ukraińsko-białoruskiej podłożono ponad dwa tysiące min - przekazał dowódca Połączonych Sił Zbrojnych generał Serhij Najew. Odcinek graniczny między Ukrainą i Białorusią jest sukcesywnie umacniany - pojawiają się rowy, nasypy i betonowe ogrodzenia.

"Na granicy państwowej Ukrainy podejmowane są wszelkie niezbędne środki w celu zwiększenia naszych zdolności obronnych" - powiadomił Najew w mediach społecznościowych. 


Jak przekazał, na granicy z Białorusią wykopano ponad trzy tysiące metrów okopów i transzej (elementów fortyfikacji), a także około 2,5 tys. metrów rowu przeciwpancernego.

 

"Podłożono ponad dwa tysiące min" - napisał


Serhij Najew zapowiedział, że działania na granicy będą kontynuowane, by "w razie czego być odpowiednio gotowym wobec wrogich intencji".

Ukraina wzmacnia granicę z Białorusią

Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie zaatakowały z terytorium Białorusi. Po wyparciu wojsk władze zarządziły wzmocnienie granicy między państwami. 


Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow stwierdził, że Ukraina, "kierując się przykładem Polski, wzmacnia granicę z Białorusią". Jak zapowiadał, silniejsza granica jest niezbędna nie tylko dla bezpieczeństwa wojskowego, ale i w związku z możliwym napływem uchodźców.  

 

ZOBACZ: Łotwa planuje wzmocnić zabezpieczenia na granicy z Białorusią. Rozważa zaminowanie


Granica ukraińsko-białoruska ma długość 1084 km, w tym 750 km granicy lądowej, 325 km rzeki, 120 km obejmuje strefę wykluczenia wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu.  

Aneta Wasilewska/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie