Tańsze i łatwo dostępne. "Małpki" zalewają Polskę

Polska
Tańsze i łatwo dostępne. "Małpki" zalewają Polskę
Polsat News
Każdego dnia sprzedawane są trzy miliony "małpek"

Zmienił się styl, ale nie nałogi. Polacy piją dużo, tyle że małymi porcjami. W 2019 sprzedano ponad miliard małpek, w następnych latach nie było wcale lepiej. Specjaliści alarmują, że im większa dostępność, tym większe problemy. A "małpki" są wszędzie. Materiał "Wydarzeń".

"Małpki" to hit sklepów monopolowych. - Setki smakowe najlepiej schodzą. Setki są tańsze, poza tym łatwe do schowania, w kieszeni się mieści - mówi Małgorzata Jopkiewicz, sprzedawczyni.


Kupują je wszyscy - niezależnie do płci czy statusu społecznego, każdego dnia tygodnia. 

"Małpki" odpowiadają za przyczynę rosnącego spożycia alkoholu w Polsce

Naukowcy z Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk taki łatwo dostępny alkohol w małych opakowaniach uznają za przyczynę rosnącego spożycia procentowych trunków w Polsce. - Ponad miliard małpek sprzedawanych rocznie, to ponad trzy miliony małpek sprzedawanych dziennie. Nawet trzy i pół miliona - mówi dr Daniel Śliż z Komitetu Zdrowia Publicznego PAN. 

 

ZOBACZ: Łódź: Pijany ojciec wiózł dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego


Ostatnie dwie dekady to w Polsce największy przyrost spożycia alkoholu w Europie. Większy ma tylko Łotwa. - Wzrasta nam poziom spożycia - z dziewięciu na 12 litrów spirytusu rocznie na głowę Polaka - przekazuje prof. Bolesław Samoliński, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM.


- Alkohol to największy czynnik ryzyka i ma największy wpływ na to, że Polacy są coraz bardziej niezdrowi - dodaje dr Daniel Śliż. 

 

WIDEO: Polacy są coraz bardziej niezdrowi. "Małpki" zalewają Polskę

 

Co trzeci Polak sięga po papierosy

Kolejny czynnik, który zwiększa śmiertelność nad Wisłą to papierosy - każdego dnia sięga po nie co trzeci dorosły. Według Komitetu Zdrowia Publicznego PAN palenie tytoniu i choroby nim spowodowane są główną przyczyną zgonów mężczyzn w Polsce. I drugą przyczyną wśród kobiet.


- Dym papierosowy, który zawiera wiele szkodliwych substancji powoduje nowotwory i choroby układu krążenia - mówi dr Dorota Kiprian, kierownik zakładu radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii.

 

ZOBACZ: Milicz: Za alkohol i papierosy płacili podrobionymi banknotami. Grozi im nawet 10 lat więzienia


Ryzyko śmierci z tym związane jest większe nawet o 40 proc. niż u osób niepalących, wśród palaczy trzykrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału


- Prozdrowotne kampanie pomagające zerwać z paleniem, z nadmiarowym piciem. Wszystko, czym dysponuje medycyna interwencyjna farmakoterapia to leczenie objawów, to nie jest zapobieganie chorobie - przekazał prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, kierownik Kliniki Alergologii Chorób Płuc CSK MSWiA. 


I to co najtrudniejsze - pacjent musi też uwierzyć w przekazywaną mu wiedzę. 

anw/ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie