Niemcy. Szefowa MSW chce stałych kontroli na granicy z Polską i Czechami

Świat
Niemcy. Szefowa MSW chce stałych kontroli na granicy z Polską i Czechami
Spacekid/wikimedia

Nancy Faeser, szefowa niemieckiego MSW powiedziała, że chciałaby wprowadzenia stałych kontroli na granicach z Polską i Czechami - donosi "Welt am Sonntag". Jak przekazała niemiecka telewizja publiczna, jeden z głównych szlaków migracyjnych wiedzie przez Białoruś i Polskę. Mają się nim przemieszczać się też migranci z Bałkanów.

"Takie dodatkowe kontrole muszą być zintegrowane z kontrolą całej strefy nadgranicznej realizowanej za pomocą cywilnych wywiadowców" - tłumaczyła. 

 

Dodała, że obecność policji na granicy z Polską i Czechami została już wzmożona. Szefowa resortu stara się też o umożliwienie działania funkcjonariuszy na terenie Czech. Podobne porozumienie zostało wcześniej zawarte między Niemcami a Szwajcarią.

Polska centrum przerzutu imigrantów

Według przekazów publicznej telewizji ARD Polska stała się centrum przerzutu imigrantów z Bałkanów do Niemiec. 

 

Liczba nielegalnych przekroczeń granicy do Niemiec ma wzrastać od dwóch lat. Tamtejsza policja - według danych - rejestruje miesięcznie ponad 10 tys. osób, które nie posiadają dokumentów ani wiz.

 

ZOBACZ: Media: Niemcy wezwały polskiego ambasadora. Powodem afera wizowa


Z doniesień niemieckich mediów wynika, że głównie Syryjczycy przedostają się do Niemiec przez Serbię, Węgry, Słowację i Polskę oraz Czechy. Imigranci zrezygnowali z przemieszczania się przez Austrię ze względu na dokładniejsze rejestrowanie ich przez tamtejsze władze oraz wzmożone kontrole na granicy.

Szlak przez Białoruś i Polskę

ARD wskazuje, że drugi najczęściej wybierany przez imigrantów szlak wiedzie przez Białoruś i Polskę. Połowa osób, które przebywają aktualnie w ośrodkach w Brandenburgii, przejechała przez Moskwę i Mińsk. MSW w Poczdamie przekazało, że ta trasa związana jest z przelotem, który wymaga od imigrantów wyrobienia wiz rosyjskich lub białoruskich.

 

ZOBACZ: Niemcy: Coraz głośniejsze żądania kontroli na granicy z Polską

 

Niemiecka telewizja oceniła, że mniej imigrantów zaczęło przekraczać granicę polsko-białoruską, co jest konsekwencją "twardej postawy polskich służb granicznych", którym zarzuca się jednak "naruszanie prawa".

 

Przybysze zaczęli, więc częściej szukać dróg przez Litwę i Ukrainę. 

Artur Pokorski / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie