Rosja chce kupić broń od Korei Północnej. Biały Dom ostrzega

Świat
Rosja chce kupić broń od Korei Północnej. Biały Dom ostrzega
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Według Amerykanów w ciągu najbliższych dni dojdzie do spotkania Kim Jong Una z Władimirem Putinem. Na stole leży kwestia kupienia przez Moskwę broni od reżimu w Pjogjangu. - Jeśli do tego dojdzie to Korea Północna "zapłaci za to wysoką cenę" - ostrzega Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Associated Press rozmawiało na temat spotkania dwóch reżimów z przedstawicielem amerykańskiej administracji, który chciał zachować anonimowość.

 

Według ustaleń Amerykanów, Kim Dzong Un może pojechać do Rosji w ciągu najbliższego miesiąca.

 

ZOBACZ: Grupa Wagnera na Białorusi. Narasta konflikt najemników z miejscowymi służbami

 

Źródło AP wskazało, że nie jest pewne gdzie mogłoby dojść do spotkania, ale ze względu na geograficzną bliskość do Korei Północnej, rozważany jest Władywostok.

 

Amerykanie już kilkukrotnie twierdzili, że Rosja i Korea Północna prowadzą rozmowy dotyczące sprzedaży broni. Wieczorem do sprawy oficjalnie odniósł się Biały Dom. Podczas briefingu doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego przekazał mediom, że jak na razie nie zauważono, aby Korea Północna przekazała amunicję Rosji

 

- Jednak jeśli do tego dojdzie, to reżim w Pjogjangu zapłaci wysoką cenę - zagroził Jake Sullivan. Urzędnik administracji Joe Bidena ocenił, że amunicja może zostać użyta do zaatakowania na froncie dostaw żywności,a także krytycznej infrastruktury grzewczej przed nadchodzącą zimą. - To wiele mówi o Rosji, że musi się zwrócić do Korei Północnej z tego rodzaju prośbą - podsumował Sullivan. 

Koreę odwiedził Szojgu, rozmowy postępują

Wcześniej w poniedziałek rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Adrienne Watson przypomniała, że azjatycki kraj niedawno odwiedził minister obrony Rosji Sergiej Szojgu. Podczas wizyty próbował przekonać Pjongjang do sprzedaży amunicji artyleryjskiej.

 

Równocześnie Watson przekazała, że Biały Dom namawia Koreę Północną do zakończenia negocjacji z Rosją i przestrzegania podjętych publicznie zobowiązań o niedostarczaniu broni Rosji.

 

ZOBACZ: Rosja: Systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr S-1 koło rezydencji Władimira Putina

 

W zeszłym tygodniu przełożony Watson, John Kirby podzielił się ustaleniami amerykańskiego wywiadu. Według służb specjalnych, Putin i Kim Dzong Un mieli wymienić korespondencje już po zakończeniu wizyty Szojgu. Według wywiadu, listy miały być ogólnikowe, ale rozmowy między oboma państwami postępują.

lmo/dsk/pbi / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie