Amerykanie znaleźli szczątki "zaginionego" myśliwca F-35

Świat
Amerykanie znaleźli szczątki "zaginionego" myśliwca F-35
PxHere
Amerykanie zgubili F-35, odrzutowiec wojskowy warty miliony

- Amerykańskie wojsko potwierdziło, że odnalazło szczątki rozbitego, zaginionego myśliwca F-35 w Karolinie Południowej - podaje Reuters. Wcześniej wojskowi zwrócili się do obywateli z prośbą o pomoc w poszukiwaniu maszyny.

Pilot odrzutowca F-35 Lightning II bezpiecznie katapultował się po tym, jak wystąpił "nieznany problem" i silnik maszyny zaczął tracić obroty.

Żołnierz katapultował się z maszyny. Ta zniknęła

Żołnierz został przewieziony do szpitala, ale nie odniósł ran zagrażających życiu.

 

ZOBACZ: USA: Armia zgubiła myśliwiec F-35. Prosi obywateli o pomoc w poszukiwaniach

 

Samolot jednak "rozpłynął się w powietrzu" i przestał być widoczny na radarach. Służby rozpoczęły poszukiwania zaginionego wraku. W akcję zaangażowały samych mieszkańców. 

Szczątki amerykańskiego odrzutowca

Jak podaje we wtorek Reuters, udało się zlokalizować samolot. "Zespoły poszukiwawcze odnalazły rozbity sprzęt wojskowy" - czytamy w komunikacie.

 

"W ścisłej współpracy z lokalnymi władzami udało się zlokalizować szczątki odrzutowca w hrabstwie Williamsburg w Karolinie Południowej" - poinformowali wojskowi na profilu bazy, Joint Base Charleston.

 

Model myśliwca warty miliony

F-35 Lightning II Joint Strike Fighter jest najdroższym programem Departamentu Obrony w zakresie systemów uzbrojenia. Amerykańscy urzędnicy oszacowali, że "zakup, eksploatacja i konserwacja myśliwców i systemów przez cały okres jego użytkowania będzie kosztować podatników około 1,7 biliona dolarów". 

 

Jeden taki myśliwiec kosztuje 90 milionów dolarów. 

Natalia Borzuta/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie