Świnoujście: Mieszkańcy mają dość pyłu znad portu. "Żyjemy jak w kopalni"

Polska
Świnoujście: Mieszkańcy mają dość pyłu znad portu. "Żyjemy jak w kopalni"
Polsat News
Mieszkańcy okolic portu narzekają na pył

Mieszkańcy prawobrzeżnej części Świnoujścia, która graniczy z terenami portowymi, narzekają na pył. Władze miasta domagają się uruchomienia stacji, która będzie monitorowała stan jakości powietrza. - Żyjemy jak w kopalni - mówi jeden z mieszkańców.

Turyści przyjeżdżający do Świnoujścia kojarzą głównie jego lewobrzeżną część, która jest kurortem i ma statut uzdrowiska. Prawa strona, czyli dzielnica Warszów, to przemysłowa część miasta.

 

To właśnie tam znajduje się port, który sprawia mieszkańcom dużo problemów. Ci od dawna skarżą się na pył, który, jak mówią, zatruwa im życie - relacjonuje reporterka Polsat News Anna Nosalska.

Świnoujście. Pył osadza się na elewacjach

W porcie składowany jest towar: węgiel i produkty zbożowe. Przy przeładunku sypkich produktów emitowany jest pył, który powoduje u mieszkańców problemy z oddychaniem. Niektórzy skarżą się także na silne bóle głowy.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Żyją w koszmarnych warunkach. Rodzina w potrzebie

 

Oprócz tego pył osadza się na oknach budynków, elewacjach, dachówkach.

 

- Na co dzień żyjemy jak w kopalni - mówi Polsat News Dariusz Krzywda. - Wszystko, co mamy w domu potrafi w ciągu kilkudziesięciu minut przy otwartych oknach być czarne - przyznaje mieszkaniec Świnoujścia.

 

WIDEO: Problemy mieszkańców Świnoujścia

 

 

 

 

- Niestety jakiekolwiek uwagi czy pisma wysyłane do Urzędu Miasta zawsze kończyły się tym, że miasto rozkładało ręce i mówiło, że nic nie może - podkreśla.

 

- Mamy ogromny żal o to, że nikt w tej sprawie nam nie pomaga - podsumowuje mieszkaniec.

GIOŚ: Stacja monitorująca już istnieje

Po licznych skargach prezydent miasta postanowił interweniować. Samorząd domaga się od Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zamontowania całorocznej stacji monitorującej stan powietrza.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Węglowy pył przeszkadza mieszkańcom. Osiada na oknach i autach

 

Jak dowiedziała się reporterka Polsat News, odpowiedź z GIOŚ już dotarła. Inspektorat wskazuje, że taka stacja już istnieje. Jak się jednak okazuje, jest ona jednak zamontowana na wyspie Uznam, czyli w części uzdrowiskowej miasta. Trudno porównywać jakość powietrza z tamtej części Świnoujścia z powietrzem unoszącym się w okolicach portu.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie