USA: Armia zgubiła myśliwiec F-35. Prosi obywateli o pomoc w poszukiwaniach

Świat
USA: Armia zgubiła myśliwiec F-35. Prosi obywateli o pomoc w poszukiwaniach
PxHere
Amerykanie zgubili F-35 w Karolinie Południowej

Szkolenie na myśliwcu F-35 w Karolinie Południowej zakończyło się awarią. Pilot musiał się katapultować, a jego maszyny nikt do tej pory nie odnalazł. Nie wiadomo też, co dokładnie spowodowało usterkę. Amerykańscy wojskowi zwrócili się do "zwykłych" mieszkańców Stanów Zjednoczonych, by pomogli im odnaleźć zaginiony myśliwiec.

Pilot piechoty morskiej leciał jednym z najdroższych amerykańskich myśliwców w pobliżu Joint Base Charleston, gdy nagle wystąpił "nieznany problem". Po paru minutach silnik maszyny zaczynał tracić obroty. 

 

- Możemy potwierdzić nieszczęśliwy wypadek z udziałem odrzutowca F-35B Lightning II z 501 Dywizjonu Szkolenia Myśliwców Piechoty Morskiej (VMFAT) należącego do 2. Skrzydła Powietrznego Piechoty Morskiej – powiedział serwisowi Insider rzecznik Korpusu Piechoty Morskiej USA.

 

Pilot bezpiecznie wrócił na ziemię, ale myśliwiec rozpłynął się w powietrzu. Służby prowadzą śledztwo w tej sprawie. 

Gdzie jest myśliwiec F-35? Są różne tropy

Ten model myśliwca jest zaprojektowany z myślą o akcjach wywiadowczych. Posiada system pozwalający na doskonałe ukrywanie się. Maszyna nie ma geolokalizacji i jest trudno wykrywalna dla radarów. Wojsko poprosiło obywateli o pomoc w odnalezieniu F-35

 

"Jeśli posiadasz jakiekolwiek informacje, które mogą pomóc naszym zespołom ratowniczym zlokalizować F-35, zadzwoń do Centrum Operacyjnego Obrony Bazy" - apelują wojskowi na platformie X. 

 

ZOBACZ: F-35 przegrał z ptakiem. Najnowocześniejszy myśliwiec świata idzie na złom?

 

Joint Base Charleston położona jest na wybrzeżu - samolot mógł więc spaść do oceanu. Na razie służby skupiają się na przeczesywaniu okolic jezior Moultrie i Marion.

Ten model myśliwca jest wart miliony

F-35 Lightning II Joint Strike Fighter jest najdroższym programem Departamentu Obrony w zakresie systemów uzbrojenia. Amerykańscy urzędnicy oszacowali, że "zakup, eksploatacja i konserwacja myśliwców i systemów przez cały okres jego użytkowania będzie kosztować podatników około 1,7 biliona dolarów". 

 

Jeden taki myśliwiec kosztuje 90 milionów dolarów

 

Źródło: Business Insider / yahoo.com

Agata Sucharska/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie