Słowacja: Robert Fico może przejąć władzę. Nie chce wysyłać broni Ukrainie

Świat
Słowacja: Robert Fico może przejąć władzę. Nie chce wysyłać broni Ukrainie
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Były premier Słowacji Robert Fico

Partia Smer przoduje w sondażach na Słowacji, a jej lider, były premier Robert Fico w ostatnim wywiadzie zaprezentował swoje prorosyjskie nastawienie do wojny w Ukrainie. Jak ocenił, konflikt zaczął się w 2014 roku, gdy "ukraińscy naziści i faszyści zaczęli zabijać rosyjskich obywateli w Donbasie i Ługańsku". Uznał przy tym, że jeśli wróci do rządu, zablokuje dostarczanie broni Kijowowi.

Robert Fico w rozmowie z AP stwierdził, że Unia Europejska oraz USA powinny wykorzystać swój wpływ, by Rosja i Ukraina zawarły między sobą porozumienie. - Naiwne jest myślenie, że Rosja porzuci Krym, że kiedykolwiek opuści kontrolowane terytoria - mówił.

 

Były szef słowackiego rządu zaznaczył, że nie popiera wstąpienia Ukrainy do NATO. W jego ocenie takie rozwiązanie może doprowadzić do "trzeciej wojny światowej".

Słowacki lider sondaży mówi retoryką Kremla. Nie chce pomagać zbrojnie Ukrainie

W trakcie wywiadu Fico wykorzystywał elementy kremlowskiej propagandy, według której Rosja od lat "walczy z ukraińskimi nazistami na Donbasie". 


- Wojna w Ukrainie nie rozpoczęła się wczoraj i nie w zeszłym roku. Zaczęło się w 2014 roku, kiedy ukraińscy naziści i faszyści zaczęli zabijać rosyjskich obywateli w Donbasie i Ługańsku - powiedział.  

 

ZOBACZ: Kampanijne wrzenie na Słowacji. Ważni politycy pobili się

 

Zadeklarował, że jeśli partia Smer - zajmująca obecnie pierwsze miejsce w sondażach - wejdzie w skład rządu, jego kraj nie będzie już wysyłać broni i amunicji Ukrainie. Ponadto, w jego ocenie, dostarczane przez Zachód wsparcie militarne dla Kijowa nie zmieni przebiegu konfliktu.

Słowacja: Smer po wyborach zapewne będzie szukać koalicjanta

W Słowacji wybory parlamentarne zostały zaplanowane na 30 września. Według większości sondaży wyborczych partia Fico może zająć pierwsze miejsce, otrzymują 20 proc. głosów.

 

Oznacza to, że Smer będzie potrzebowało innej partii, by utworzyć rząd. Robert Fico jest założycielem i przewodniczącym partii Smer. W latach 2006–2010 i 2012–2018 był premierem Słowacji

Aneta Wasilewska/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie