Prezes NIK zawiadomił prokuraturę. Chodzi o działania marszałek Elżbiety Witek

Polska
Prezes NIK zawiadomił prokuraturę. Chodzi o działania marszałek Elżbiety Witek
PAP/Radek Pietruszka
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek - podaje RMF FM. Chodzi o uniemożliwienie funkcjonowania Kolegium NIK.

Marian Banaś twierdzi, że Elżbieta Witek celowo pozostawiała bez odpowiedzi wnioski o uzupełnienie Kolegium Najwyższej Izby Kontroli. Miało to doprowadzić do tego, że ta komórka Izby została pozbawiona możliwości działania i podejmowania decyzji - podaje stacja.

 

Jak podano w zawiadomonieniu, ostatni raz marszałek Sejmu powołała nowych członków gremium w 2020 roku. W związku z tym z początkiem września w Kolegium brakuje kworum, bo kadencje skończyło trzech członków.

 

ZOBACZ: Jest reakcja NIK w sprawie afery wizowej

 

Według Mariana Banasia, Elżbieta Witek powinna odpowiadać za niedopełnienie obowiązków.

 

Informacje o złożeniu wniosku podano w mediach społecznościowych NIK. Nie doprecyzowano jednak, że chodzi o Elżbietę Witek.

 

"Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego, skutek którego doprowadził do uniemożliwienia funkcjonowania Kolegium NIK" - czytamy we wpisie na X (dawniej Twitter).

 

Kolegium NIK. Najważniejsze kompetencje 

Kolegium Najwyższej Izby Kontroli wyposażone jest kompetencje takie jak zatwierdzanie i uchwalanie najważniejszych dokumentów, które NIK ma obowiązek przedłożyć Sejmowi. Wśród dokumentów są m.in. wyniki kontroli Izby.

 

W skład Kolegium wchodzą prezes NIK jako przewodniczący, wiceprezesi, dyrektor generalny oraz 14 członków.

 

Anna Nicz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie