Jest reakcja NIK w sprawie afery wizowej

Polska
Jest reakcja NIK w sprawie afery wizowej
PAP/Leszek Szymański
Marian Banaś

Najwyższa Izba Kontroli zapowiedziała kontrolę doraźną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w sprawie afery wizowej. "Możemy być świadkami jednej z największych afer w najnowszej historii Polski" - napisał szef instytucji Marian Banaś. Dotychczas zarzuty w sprawie dostało siedem osób, a trzy są tymczasowo aresztowane.

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o przeprowadzeniu kontroli na serwisie X (dawniej Twitter).

 

"W ciągu najbliższych kilku tygodni NIK przeprowadzi kontrolę doraźną w MSZ w sprawie informacji, jakie pojawiły się w kontekście tzw. afery wizowej" - napisano.

 

 

Reakcja NIK na aferę wizową. "Możemy być świadkami jednej z największych afer w najnowszej historii Polski"

Na ten wpis zareagował szef NIK Marian Banaś. "Jestem bardzo ciekawy, co dokładnie wykaże ta kontrola" - napisał w mediach społecznościowych.

 

"Biorąc pod uwagę dzisiejsze informacje podawane przez media, możemy być świadkami jednej z największych afer w najnowszej historii Polski" - dodał. 

 

Afera wizowa w MSZ

31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Kilka dni później podczas konferencji prasowej został zapytany, czy dymisja ma związek z działaniami CBA. Powiedział, że toczy się postępowanie i sprawę będą wyjaśniać służby.

 

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" napisała, że Wawrzyk był odpowiedzialny w MSZ za sprawy wizowe oraz że wiceminister przygotował rozporządzenie o ułatwieniach wizowych dla tymczasowych robotników z około 20 państw. Dziennik powołał się też na nieoficjalne ustalenia, według których cała procedura mogła mieć charakter korupcyjny.

 

ZOBACZ: "Afera wizowa". Jest komunikat Prokuratury Krajowej

 

W sprawie przedstawiono zarzuty siedmiu osobom, trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.

 

WIDEO: Afera wizowa. Prokuratura: Zarzuty usłyszało siedem osób

 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie