Pogłoski o złym stanie zdrowia Kadyrowa. "Mogą zmniejszyć jego kontrolę nad Czeczenią"

Świat
Pogłoski o złym stanie zdrowia Kadyrowa. "Mogą zmniejszyć jego kontrolę nad Czeczenią"
Kadyrow_95
Ramzan Kadyrow

Przedłużające się obawy w Rosji o zły stan zdrowia Ramzana Kadyrowa pokazują jak zależny jest od niego Władimir Putin - stwierdza w poniedziałek Instytut Studiów nad Wojną. Wcześniej ukraiński wywiad informował, że przywódca Czeczenii zapadł w śpiączkę. Krótko później sam Kadyrow zareagował na te doniesienia. Autentyczność tej odpowiedzi jest kwestionowana. Teraz komentarz w sprawie wydał Kreml.

Gdy Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR) stwierdziła w zeszłym tygodniu, że Ramzan Kadyrow jest w śpiączce, wśród rosyjskich blogerów zaczęły krążyć plotki o pogarszającym się zdrowiu przywódcy Czeczenii.

 

Nieoficjalne doniesienia potwierdził na antenie OBOZREVATEL przedstawiciel wywiadu Andrij Jusow. Urzędnik przyznał, że choroba Kadyrowa znacznie postępowała w ostatnim czasie, co doprowadziło do jego poważnego stanu. 

 

- Tak, rzeczywiście są informacje, że zbrodniarz wojenny Kadyrow jest w stanie ciężkim, a choroby, które tam występowały, uległy pogorszeniu i spowodowały tak poważny stan - stwierdził.

Pogłoski o złym stanie zdrowia Kadyrowa. Rosja zaniepokojona

Jak zauważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną, niepokój wśród Rosjan związany z tymi pogłoskami pokazuje, "jak zależny jest od Kadyrowa Władimir Putin pod względem stabilności w Czeczenii".

 

ZOBACZ: Czeczenia. Ramzan Kadyrow zapadł w śpiączkę. Ukraiński wywiad: Krytyczny stan


W niedzielę Ramzan Kadyrow opublikował w mediach społecznościowych nagranie, w którym reaguje na ukraińskie doniesienia. Polityk zaprzeczył pogłoskom o swoim złym stanie zdrowia. Niektóre media podkreślały jednak, że nie wiadomo, kiedy nagrano to wideo.

Obawy Putina

"Destabilizacja rządów Kadyrowa w Czeczenii byłaby poważnym ciosem dla reżimu Putina, po części dlatego, że ustanowienie tam stabilności poprzez brutalną i krwawą wojnę miało kluczowe znaczenie dla rosyjskiego przywódcy" - stwierdza think tank.

 

 

Analitycy dodają, że Kadyrow i rosyjscy urzędnicy mogą obawiać się, że ciągłe doniesienie o jego stanie zdrowia "wpłyną na jego (a tym samym Putina) dotychczasową kontrolę nad Czeczenią".

Kreml reaguje na pogłoski o złym stanie zdrowia Kadyrowa

O stan zdrowia Ramzana Kadyrowa zapytany został w poniedziałek rzecznik prasowy prezydenta Rosji. Jak przekazał Dmitrij Pieskow, Kreml nie posiada informacji na temat zdrowia czeczeńskiego przywódcy.

 

- Nie mamy żadnych informacji na ten temat - mówił Pieskow w rozmowie z dziennikarzami.

 

Rzecznik został również zapytany o to, czy może potwierdzić, że w niedzielę Kadyrow przebywał w Moskwie, gdzie doszło do spotkania z Władimirem Putinem. - Nie mam niczego do powiedzenia na ten temat. Nie było żadnego spotkania z Putinem - dodał.  

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie