Krym: Ukraińcy zaatakowali łódź podwodną Rosji. Pokazali zdjęcia "Rostowa nad Donem"

Świat
Krym: Ukraińcy zaatakowali łódź podwodną Rosji. Pokazali zdjęcia "Rostowa nad Donem"
Google Maps/Conflict Intelligence Team
W sieci pojawiły się zdjęcia uszkodzonego "Rostowa nad Donem"

Do sieci trafiły zdjęcia zniszczonego okrętu podwodnego Rosji, w który celnie uderzyła ukraińska armia. W ubiegłym tygodniu wojsko broniącego się kraju przeprowadziło spektakularny atak na Flotę Czarnomorską w Sewastopolu. Rosjanie podnieśli jednostkę do suchego doku i jak się okazuje, zniszczenia są bardzo poważne.

Od kilku dni pojawiały się nowe informacje ws. ataku, który ukraińska armia przeprowadziła w nocy z 12 na 13 września. Ukraińcy zaatakowali najprawdopodobniej pociskami Storm Shadow, produkowanymi przez francusko-brytyjskie konsorcjum MBDA. Rakiety dysponują zasięgiem przekraczającym 250 kilometrów.

 

Ukraińcom udało się uszkodzić dwie jednostki, o czym poinformował Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego. Celem były okręt desantowy "Mińsk" i okręt podwodny "Rostów nad Donem" klasy Kilo.

 

ZOBACZ: Udany atak na Krym. Trafili system wart ponad mld dolarów

 

Informacje o pozycjach okrętów wywiad Ukrainy posiadał dzięki pracy operacyjnej partyzantów oraz danych, jakie udało się pozyskać od mieszkańców i pracowników stoczni w Sewastopolu. Partyzanci są związani z grupą Atesz. To ukraińsko-tatarski ruch oporu, który działa na Krymie.

Ukraińskie ataki na Krym

Półwysep Rosjanie zaanektowali w marcu 2014 roku. Ukraina i państwa Zachodu uznały agresywne działania Kremla za złamanie prawa międzynarodowego. Obecnie przedstawiciele ukraińskich władz podkreślają, że trwająca od lutego 2022 roku nie może się zakończyć bez odzyskania Krymu.

 

Rosyjskie obiekty wojskowe na półwyspie są regularnie atakowane. W portach Krymu stacjonuje nie tylko Flota Czarnomorska. Rosjanie zorganizowali tam również węzły transportowe, które pozwalają na zapatrywanie jednostek na froncie.

Jakub Krzywiecki/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie