Kryzys migracyjny. Prezes PiS: Jedyną metodą jest zawracać migrantów

Polska
Kryzys migracyjny. Prezes PiS: Jedyną metodą jest zawracać migrantów
PAP/Tytus Żmijewski
Jarosław Kaczyński przemawiający w Toruniu

Nasz sprzeciw zablokował przymusową relokację przy pierwszej fali migrantów osiem lat temu, ale gdyby zmienił się rząd w Polsce, będą chcieli do tego wrócić. Dziś ta sprawa się decyduje - podkreślił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński został zapytany w wywiadzie o napływ migrantów na włoską wyspę Lampedusę.

 

- Unia Europejska popełniła wielkie błędy w polityce migracyjnej, które pogorszyły jakość życia znacznej części jej obywateli, i będzie próbowała uspokoić nastroje społeczne w krajach, w których kryzys migracyjny wymyka się spod kontroli - odpowiedział prezes PiS.

 

A - jak dodał - "to odbędzie się kosztem takich państw jak Polska".

 

ZOBACZ: Orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego: Ta sprawa rujnuje reputację naszego kraju

 

- Nasz sprzeciw zablokował przymusową relokację przy pierwszej fali migrantów osiem lat temu, ale gdyby zmienił się rząd w Polsce, będą chcieli do tego wrócić. Dziś ta sprawa się decyduje, dlatego potrzebujemy silnego mandatu wyborczego i poparcia sprzeciwu wobec relokacji w referendum, żeby w Brukseli wiedzieli, że za naszym sprzeciwem stoi twarde weto Polaków. Zachęcam do jak najliczniejszego udziału w głosowaniach 15 października. Musimy obronić się przed tym, co szykują takim krajom jak Polska - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS: Konieczny jest program pomocy Afryce

Zdaniem prezesa PiS, "Platforma Obywatelska udaje, że nie odróżnia legalnej i nielegalnej migracji".

 

- Dopóki my rządzimy, ludzie będą mogli bezpiecznie wychodzić z domów, nie obawiając się ataków ze strony osób z innego kręgu kulturowego - zaznaczył wicepremier.

 

- Jedyną skuteczną na dłuższą metę metodą jest zawracanie ich i to bardzo konsekwentne - ocenił Kaczyński. Bo wtedy - jak dodał - "cały ten biznes, bo przecież to jest też biznes, po prostu upadnie".

 

- Jak mówiłem w tym przemówieniu, które w 2015 roku wygłosiłem, po raz pierwszy tak mocno stawiając kontrę w tej sprawie w Sejmie, konieczny jest uczciwy program pomocy tym ludziom na miejscu, to trzeba rzeczywiście zrobić - podkreślił prezes PiS. Tylko - jak mówił - "że teraz to jest już trudniejsze, bo Afryka dzisiaj to około 1,5 miliarda ludzi".

"Alternatywą jest kres cywilizacji europejskiej"

- Nawet gdyby przeznaczyć na nich dziesiątki miliardów euro, to i tak będzie to pomoc tylko punktowa. Na pomoc taką generalną, trzeba by przeznaczyć setki miliardów co roku. I zabezpieczyć, żeby ona była używana uczciwie, a nie do robienia patologicznych biznesów. Oczywiście, wtedy niektórzy powiedzą, że to neokolonializm. Stworzony tu został mechanizm niebezpieczny, groźny i w gruncie rzeczy idiotyczny. Ale te działania trzeba podjąć bo alternatywą jest kres cywilizacji europejskiej. Nie wytrzymałaby ona napływu setek milionów ludzi - powiedział Kaczyński.

 

ZOBACZ: Donald Tusk o Piotrze Wawrzyku: Życzę zdrowia

 

Na uwagę, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której Unia Europejska będzie zawracać łodzie płynące ku granicom państw członkowskich, prezes PiS odparł: "Mówię o odwożeniu tych ludzi, którzy tu przyjechali, tam skąd przybyli".

 

- Niektóre mniejsze państwa starają się już tak robić, organizować punkty, w których dokonuje się ich weryfikacji. Nie ma innego sposobu, żeby z tym sobie dać radę - zaznaczył Kaczyński.

lmo//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie