Wielka Brytania. Ogromny wyciek metanu dostrzeżony z kosmosu

Świat
Wielka Brytania. Ogromny wyciek metanu dostrzeżony z kosmosu
Pixabay
Potężny wyciek metanu został zaobserwowany z kosmosu

Potężny wyciek metanu, gazu cieplarnianego prawie trzydzieści razy silniejszego niż dwutlenek węgla, został zaobserwowany w Wielkiej Brytanii z poziomu satelity - podaje BBC. Jak podkreślają eksperci, taka ilość gazu mogła zasilać ponad siedem tysięcy domów przez rok.

Metan działa silniej niż dwutlenek węgla, ale pozostaje w atmosferze krócej. Według naukowców, zmniejszenie emisji metanu to ważny element ograniczania zmian klimatycznych.

Potężny wyciek zaobserwowany z kosmosu

Jak podaje w sobotę BBC, potężny wyciek tego silnie działającego gazu cieplarnianego w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy zauważono z kosmosu.

 

ZOBACZ: Indie. Wysłano w kosmos satelitę Aditya-L1. Ma za zadanie obserwować Słońce


"Wyciek - zaobserwowany przez satelitę - miał miejsce w ciągu ostatnich trzech miesięcy gdy przedsiębiorstwo Wales & West Utilities wymieniało sieć gazową. Wyciekająca ilość gazu mogła zasilać 7,5 tys. domów przez rok" - podaje BBC.


Brytyjski portal podkreśla, że wykrywanie takich zdarzeń z kosmosu pokazuje potencjał tego rozwiązania i perspektywę szybkiego wykrywania wycieków metanu w przyszłości.

Odkrycie doktorantki. Potencjał satelity

"Wyciek został zauważony przez badaczy z University of Leeds. Doktorantka wykorzystała zdjęcia satelitarne do oceny wycieku metanu ze składowisk odpadów. Wyraźny ślad wycieku gazu zauważyła jednak kilka kilometrów dalej. 

 


Obecnie takie wycieki wykrywane są poprzez rutynowe badania przeprowadzane w terenie. Jeśli zdjęcia satelitarne okażą się skuteczniejsze, będzie to szybsza i tańsza metoda badawcza. BBC podkreśla, że identyfikacja i zwalczanie emisji metanu jest kluczowym celem dla Wielkiej Brytanii. Metan odpowiada obecnie za 30 proc. wzrostu globalnych temperatur.

 

ZOBACZ: Lipiec najcieplejszym miesiącem w historii. "Era globalnego wrzenia"


- Jest jeszcze trochę do zrobienia, aby w pełni zweryfikować dokładną skalę takich emisji szacowanych przez satelity takie jak GHGSat, ale możliwości te już teraz okazują się bardzo pomocne tam, gdzie mogą znajdować się duże i możliwe do uniknięcia źródła wycieku metanu - przyznał prof. Grant Allen, wykładowca na Uniwersytecie w Manchesterze.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie