USA. Organizacja chce stosowania MDMA w leczeniu psychiatrycznym

Świat
USA. Organizacja chce stosowania MDMA w leczeniu psychiatrycznym
pexels.com
Zdjęcie ilustracyjne

Multidyscyplinarne Stowarzyszenie Badań nad Psychodelikami chce, by stosowanie MDMA w leczeniu było możliwe w 2024 roku. Zdaniem organizacji substancja, która jest obecnie wykorzystywana na imprezach jako popularny narkotyk, może pomóc w leczeniu m.in. zespołu stresu pourazowego.

Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) to zaburzenie psychiczne, które jest formą reakcji organizmu na przeżytą traumę, która przekracza zdolności danej osoby do radzenia z nią sobie. Zaburzenie jest powszechnie kojarzone z weteranami i przeżyciami wojennymi, jednak może wystąpić u cywili i w bardzo różnych okolicznościach. Przypadki PTSD stwierdzano u ofiar klęsk żywiołowych, przemocy, ale także wypadków drogowych.

 

Do częstych objawów PTSD należą m.in.: stany lękowe, poczucie bezradności, doświadczenie nawracających wspomnień traumatycznego wydarzenia, powtarzających się koszmarów sennych związanych z doznaną traumą.

 

ZOBACZ: Niecodzienny eksperyment. Zderzyli dwie pędzące kule w powietrzu

 

Według Multidyscyplinarnego Stowarzyszenia Badań nad Psychodelikami (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies, MAPS), w leczeniu PTSD może pomóc terapia MDMA, które w USA jest obecnie nielegalne. Narkotyk najczęściej używany jest rekreacyjnie, ze względu na silne działanie euforyczne, relaksacyjne i pobudzenie empatii. W Polsce jego posiadanie jest nielegalne.

Terapia może stać się dostępna w 2024 r.

MAPS poinformowało, że będzie się ubiegać od zatwierdzenie terapii z użyciem MDMA. Wcześniej organizacja przeprowadziła badanie na próbie 100 pacjentów, cierpiących na PTSD. Zdaniem autorów, 71,2 proc. uczestniczących w badaniu pacjentów po zakończeniu psychoterapii z MDMA nie miało dłużej objawów kwalifikujących się jako PTSD. W grupie pacjentów, którzy nie otrzymywali MDMA, taką poprawę stwierdzono u 46,2 proc. uczestników.

 

Dotychczas w USA nie zatwierdzono żadnej metody leczenia przy użyciu MDMA. Składniki psychoaktywne, niezależnie od tego, czy pochodzą z konopi indyjskich, LSD czy magicznych grzybów, od dawna interesują badaczy zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 

MAPS chce, żeby terapia wspomagana MDMA została zatwierdzona w przyszłym roku. Jednakże Stany Zjednoczone nie będą pierwszym krajem, który ma szansę zalegalizować tego typu terapię. Od lipca MDMA oraz psylocybinę mogą przepisywać lekarze w Australii. Oba narkotyki przeniesiono w tym kraju z kategorii substancji zakazanych do kategorii substancji kontrolowanych z wyłącznym stosowaniem w medycynie.

Łukasz Olender/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie