Kiedy przycinamy hortensję bukietową?

Porady
Kiedy przycinamy hortensję bukietową?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Hortensja bukietowa

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) to urokliwe krzewy ozdobne, które zdobywają coraz większą popularność. Nie ma się czemu dziwić – to jedne z najpiękniejszych odmian krzewiastych uprawianych w naszych ogrodach. Kiedy i jak przycinać hortensję bukietową, aby roślina pozostawała zdrowa i dorodna?

Kiedy należy przyciąć hortensję bukietową?

Najbardziej imponującą częścią krzewów hortensji bukietowej są kwiatostany o stożkowym albo kulistym kształcie, które mogą mieć różne odcienie zmieniające się w miarę kwitnienia. Najczęściej można spotkać hortensje w kolorze białym, limonkowym oraz w różnych tonach różu. Długość kwiatostanów wynosi około 15-20 centymetrów, a wysokość całych krzewów jest bardzo zróżnicowana – mogą mieć od 80 centymetrów do nawet 2 metrów.

 

Przycinanie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, jeśli chodzi o hodowlę hortensji. Zarówno sposób cięcia, jak i termin, w jakim zostanie przeprowadzone mają w tym wypadku ogromne znaczenie. Kiedy podcinać hortensje? Odmiana dębolistna czy ogrodowa zakwita na ubiegłorocznych pędach, a przycinanie ogranicza się do suchych kwiatostanów i wystarczy je wykonać raz na kilka lat. Inaczej ma się sprawa w przypadku hortensji bukietowej, która kwitnie na tegorocznych pędach. Z tego powodu można ją regularnie skracać każdej wiosny, na przełomie marca i kwietnia, kiedy znikają silne przymrozki.

Jak prawidłowo przyciąć hortensję bukietową?

Przycinanie hortensji nie jest konieczne, ale bardzo dobrze na nią wpływa. Jeżeli nie zdecydujemy się na systematyczne przycinanie tej rośliny, szczególnie przez kilka pierwszych sezonów, może to negatywnie wpłynąć na jej wygląd, kształt, a przede wszystkim zdrowie – będzie wydawała mniejsze i słabsze kwiatostany.

 

ZOBACZ: Cięcie winorośli – jak i kiedy je przycinać?

 

Jak przyciąć hortensję bukietową? Sposób cięcia powinien być uzależniony od wieku krzewu – w przypadku roślin dopiero co posadzonych na wiosnę możemy od razu krótko przyciąć ich pędy. Okazy posadzone w późniejszych terminach powinny zostać ścięte dopiero wiosną kolejnego roku.

 

Cięcie hortensji bukietowej na wiosnę ma najwięcej sensu z powodu panujących warunków pogodowych. Warto zapamiętać, że przycinanie tych krzewów jesienią to kiepski pomysł. Są one wprawdzie odporne na mróz i nie trzeba ich zabezpieczać przed zimą, ale świeżo przystrzyżone krzewy gorzej znoszą bardzo niskie temperatury, więc lepiej nie ryzykować. Latem natomiast zaszkodzić im może upał, więc ta pora roku też nie będzie zbyt dobrym wyborem.

 

Jak przycina się hortensje?

  • Zaczynamy od wycinania starych i obumarłych gałęzi (w tym celu używamy sekatora).
  • W młodych roślinach pędy cienkie i słabe usuwamy całkowicie, a te silne i grubsze przycinamy ponad drugą parą pąków. W przypadku starszych roślin cięcie wykonujemy mniej więcej na wysokości piątego pąka na krzewie, ale i tutaj usuwamy bardzo cienkie i zwisające pędy.
  • Jeśli chcemy uzyskać bardziej okrągły kształt, optymalne miejsce do cięcia znajduje się pomiędzy pierwszym a trzecim pąkiem.
  • Co kilka lat warto przycinać najstarsze pędy, co powinno pobudzić roślinę i wymusić na niej intensywne kwitnienie i rozrost.
  • Po wykonaniu odpowiedniego cięcia dobrym pomysłem będzie użycie nawozu przeznaczonego specjalnie do uprawy hortensji.

ZOBACZ: Kiedy pryskać miedzianem drzewa owocowe? Jak i dlaczego należy go stosować?

 

Kiedy obcinamy hortensje bukietowe, warto przy okazji sprawdzić warunki, w jakich te rosną – upewnijmy się, czy gleba jest odpowiednio nawodniona i czy rośliny są dostatecznie osłonięte przed wiatrem.

Sposób przycięcia hortensji bukietowej a efekty

Wiemy już, kiedy przyciąć hortensję bukietową. Jakie plusy ma przeprowadzenie takiego zabiegu? Przede wszystkim:

  • pomaga utrzymać roślinę w zdrowiu – dzięki usunięciu uszkodzonych i martwych gałęzi krzewy mają mniejsze szanse na zarażenie różnymi chorobami, a także na pojawienie się na nich szkodników;
  • pobudza do rozrostu – przycięta roślina ma szansę na regenerację. Jest też bardziej pobudzona do kwitnienia i  produkowania nowych, zdrowych pędów;
  • wpływa na wygląd – hortensje, które są regularnie przycinane można dowolnie kształtować, a w razie potrzeby ograniczać ich rozrost.  Wypuszczają też zdrowsze i bardziej obfite kwiatostany, dzięki czemu wyglądają bardziej okazale;
  • poprawia dostęp do światła, powietrza i wody, bo krzew oczyszczony z obumarłych fragmentów zyskuje więcej przestrzeni do odbudowy.
red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie