Japonia walczy ze emisją CO2. Linie lotnicze będą wypożyczać pasażerom ubrania

Świat
Japonia walczy ze emisją CO2. Linie lotnicze będą wypożyczać pasażerom ubrania
Pasażerowie japońskich linii lotniczych będą mogli wypożyczać od nich ubrania

Walizki podróżujących japońskimi liniami lotniczymi będą lżejsze. Wszystko dzięki pilotażowej usłudze, która ma pomóc Japan Airlines w redukcji śladu węglowego pozostawianego przez samoloty. Przez najbliższy rok pasażerowie mogą na czas swoich zagranicznych pobytów wypożyczać ubrania.

Japońskie linie lotnicze na początku lipca zaczęły testować usługę "Any Wear, Anywhere". Pasażerowie Japan Airlines do końca sierpnia 2024 roku będą mogli wypożyczać ubrania od współpracującej z liniami firmy Sumitomo, która zajmuje się rezerwacją, dostawą i praniem odzieży. W ten sposób linie chcą zmniejszyć bagaże podróżujących, a tym samym ilość wytwarzanych przez samoloty gazów cieplarnianych.

Prosty system działania

- Podczas podróży najważniejsze są dla mnie trzy rzeczy: zakwaterowanie, jedzenie i ubranie - mówi w rozmowie z CNN autorka pomysłu, Miho Moriya. - Kiedy podróżujemy za granicę, są hotele i restauracje, które zapewniają na miejscu zakwaterowanie i wyżywienie, ale nie zapewniają odzieży. Dlaczego musimy przynosić ubrania z domu? - zastanawia się zarządzająca usługą "Any Wear, Anywhere". 

 

Wypożyczenie ubrań na pobyt w danym miejscu ma być bardzo proste - wystarczy zalogować się na powiązanej z liniami lotniczymi stronie i wybrać interesujące nas zestawy z szerokiej kolekcji dostępnych damskich i męskich ubrań dopasowanych do warunków pogodowych panujących w kraju.

 

ZOBACZ: USA. Linie lotnicze zgubiły psa swojej klientki. "Uciekł"

 

Oferta cenowa waha się od 34 do 48 dolarów za cały okres wypożyczenia. Wybrane elementy garderoby następnie zostaną dostarczone do hotelu, w którym zatrzyma się pasażer Japan Airlines. Po zakończeniu pobytu wyprane ubrania będą mogły posłużyć kolejnym osobom. 

Nowa usługa japońskich linii lotniczych. Ubrania z drugiej ręki

Wszystkie dostępne w ramach usługi ubrania są używane albo pochodzą z niewykorzystanych zasobów firm odzieżowych. Miho Moriya twierdzi, że na razie nietypowa wypożyczalnia ubrań spotkała się z pozytywnym odzewem - najwięcej fanów zyskała w Stanach Zjednoczonych i Australii, ale kontaktowali się z nią ludzie w sumie ze 115 krajów.

 

Firma szacuje, że każde 10 kilogramów mniej w bagażu odpowiada zaoszczędzonym 7,5 kilogramom na emisji dwutlenku węgla. Efekty wprowadzenia nowej usługi zostaną upublicznione za rok, kiedy japońskie linie zweryfikują, czy pasażerowie rzeczywiście zabierają w podróż mniej bagaży i jak wpłynęło to na ilość pozostawionego śladu węglowego.

 

ZOBACZ: Kolejowa rewolucja? Wagony wychwytujące CO2 z powietrza

 

Zarządzający wypożyczalnią ubrań mają nadzieję, że wkrótce opcję wypożyczenia ubrań wprowadzą inni członkowie sojuszu linii lotniczych OneWorld, do którego należą m.in. American Airlines, British Airways i australijskie Quanta - Naszym ostatecznym celem jest rozszerzenie usług na cały świat - powiedziała Miho Moriya.

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie