Rząd wzywa Komisję Europejską. Chodzi o zboże z Ukrainy

Polska
Rząd wzywa Komisję Europejską. Chodzi o zboże z Ukrainy
PAP/Albert Zawada
Rząd wezwał KE do przedłużenie embarga na ukraińskie zboże

Rząd przyjął na posiedzeniu uchwałę, w której wezwał Komisję Europejską do przedłużenia embarga na import zboża z Ukrainy. Zakaz wygasa 15 września. Rada Ministrów zapowiedziała, że jeśli KE nie przychyli się do apelu, to samodzielnie wprowadzi zakaz wwozu zboża do Polski.

"Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września 2023 r. W przeciwnym wypadku Polska samodzielnie wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

 

ZOBACZ: Robert Telus: Michał Kołodziejczak zdradził rolników

 

W komunikacie napisano, że rząd chce przedłużenia zakazu importu z Ukrainy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika.

 

Dodatkowo rząd wezwał także do podjęcia natychmiastowych działań w w celu wypracowania rozwiązań pozwalających na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów w Polsce i w Unii Europejskiej.

 

M. Morawiecki już w lipcu wzywał KE do przedłużenia embarga

W kwietniu Komisja Europejska zawarła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie importu ukraińskich produktów rolnych. Początkowo zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika obowiązywał do 5 czerwca, ale potem został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

 

Już w lipcu premier Mateusz Morawiecki informował, że jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu po 15 września, to Polska samodzielnie zamknie granicę na te towary.

 

W Brukseli i Strasburgu odbędą się we wtorek kolejne rozmowy w sprawie przyszłości embarga na ukraińskie zboże do pięciu krajów UE, w tym Polski. Polska uważa, że powinno być ono przedłużone z uwagi na sytuację rynkową. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wystąpi w debacie w Parlamencie Europejskim dotyczącej ukraińskiego zboża.

 

Po południu w Brukseli spotkają się dyplomaci pięciu krajów UE - Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier - by rozmawiać o embargu na ukraińskie zboże i sytuacji na rynkach rolnych.

 

Tego samego dnia w PE w Strasburgu będzie obradowało kolegium unijnych komisarzy i temat ukraińskiego zboża znów pojawi się w dyskusji unijnej egzekutywy. Ostateczną decyzję o ewentualnym przedłużeniu embarga ma podjąć właśnie Komisji Europejska.

polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie