Simona Halep zdyskwalifikowana. Chodzi o doping

Świat
Simona Halep zdyskwalifikowana. Chodzi o doping
Wikimedia Commons
Simona Halep została zdyskwalifikowana do października 2026 r.

Dwukrotna triumfatorka Wielkiego Szlema Simona Halep została zdyskwalifikowana na cztery lata. Rumuńska tenisistka miała złamać międzynarodowe regulacje antydopingowe.

Zdaniem Sportowego Sądu Arbitrażowego, Simona Halep dopuściła się umyślnego złamania zasad antydopingowych. Tenisistka otrzymała pozytywny wynik testu na użycie roxadustatu, kiedy była badana po turnieju US Open w 2022 r. Substancja stosowana jest jako lek na anemię, do stymulacji produkcji czerwonych krwinek.

 

Dodatkowo Simona Halep została uznana winną stosowania nieokreślonej zakazanej substancji w 2022 r. po tym, jak wykryto nieprawidłowości w jej paszporcie biologicznym.

 

ZOBACZ: Wystartowała w biegu na 100 metrów, skończyła 10 sekund za rywalkami. W tle oskarżenia o nepotyzm

 

Sąd Arbitrażowy wziął pod uwagę tłumaczenie tenisistki, że przyjęła zanieczyszczony suplement, jednak uznał, że jej argumenty nie wyjaśniają obecności roxadustatu w jej moczu.

 

Halep była tymczasowo zwieszona od października 2022 r. to znaczy, że na korty będzie mogła wrócić w październiku 2026 roku. Będzie miała wtedy 35 lat.

Ostatnie trzy lata to najtrudniejszy mecz w życiu

Tenisistka zapowiedziała, że będzie apelowała od decyzji Sądu Arbitrażowego.

 

- Ostatnie trzy lata były najtrudniejszym meczem w moim życiu i niestety trwa on nadal. Poświęciłam życie pięknej grze jaką jest tenis - powiedziała Halep.

 

- Biorę na poważnie zasady rządzące naszym sportem i jestem dumna z tego, że nigdy świadomie lub umyślnie nie przyjęłam żadnej nielegalnej substancji - dodała.

 

Tenisistka tłumaczyła, że zgodnie z radą jej zespołu przed sezonem w 2022 r. zmieniła suplementy, ale żaden z nich nie był zakazany.

 

Zawodniczka przyznała jednak, że jeden z nich był zanieczyszczony roksadustatem, za co zamierza pociągnąć jego producenta do odpowiedzialności.

 

- Po pierwszym pozytywnym wyniku testu byłam sprawdzana prawie co tydzień, aż do początku 2023 r. i wszystkie kolejne testy wyszły negatywne - wskazała Simona Halep.

Najsławniejsza zdyskwalifikowana tenisistka od czasu Szarapowej

W 2018 roku Simona Halep wygrała French Open, a rok później Wimbledon. Jak podaje BBC Rumunka jest najbardziej utytułowaną tenisistką, która otrzymała pozytywny wynik antydopingowego od 2016 r. Wtedy na dopingu wpadła Maria Szarapowa. Rosjanka zażywała meldonium.

 

Halep wygrała w singlu 24 turnieje WTA tour, a na kortach zarobiła 40,2 mln dolarów. W latach 2017 i 2018 zajmowała pierwsze miejsce rankingu światowym.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie