J. Kaczyński pokazuje notatkę o D. Tusku. Dotyczy rozmowy z kanclerz Niemiec

Polska
J. Kaczyński pokazuje notatkę o D. Tusku. Dotyczy rozmowy z kanclerz Niemiec
X/PiS

- Notatka wskazuje w sposób jednoznaczny, że sprawa emerytur była omawiana - oświadczył Jarosław Kaczyński. Podczas konferencji prasowej pokazał dokument, który ma zawierać informację o rozmowie Donalda Tuska i Angeli Merkel o wieku emerytalnym. Szef PiS stwierdził, że "to nie były sugestie, tylko podawane w języku dyplomatycznym polecenia".

- Dotarliśmy do pewnych nowych informacji - oznajmił w poniedziałek Jarosław Kaczyński. Jednocześnie pokazał notatkę, która ma zawierać informację o rozmowie z 2013 roku, pomiędzy ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

- To notatka wskazuje w sposób jednoznaczny, że sprawa emerytur była omawiana, chociaż to jest sprawa całkowicie, wewnętrznie polska i w gruncie rzeczy chodziło tutaj o przyjęcie - nazwijmy to delikatnie - niemieckich sugestii. Biorąc pod uwagę całokształt relacji pomiędzy Tuskiem, a Merkel, to nie były sugestie, tylko podawane w języku dyplomatycznym polecenia - ocenił prezes PiS.

 

ZOBACZ: Donald Tusk w Gliwicach: To jest piekło wszystkich małych, polskich firm

 

Dodał, że to sytuacja "skandaliczna". - Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że te czasy się skończyły. Nasz rząd jest rządem suwerennego państwa i ani sugestie niemieckie, ani żadne inne, nie będę na tego rodzaju kwestie, które dotyczą wszystkich Polaków, wpływały - mówił wicepremier.

Spot PiS i odpowiedź Tuska

Wcześniej w poniedziałek PiS opublikowało spot, w którym pojawia się sugestia, iż ambasador Niemiec chciał omawiać z Donaldem Tuskiem kwestię wieku emerytalnego, a taką politykę miał przerwać rząd Prawa i Sprawiedliwości.

 "Za Kaczyńskiego wstaliśmy z kolan. Pierwsi w drożyźnie, pierwsi w recesji, pierwsi w handlu wizami, no i Wyspy Owcze wyprzedzamy w trudnej grupie z Mołdawią i Albanią" - odpowiedział szef Platformy Obywatelskiej w platformie X.

 

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie