USA: Niespodzianka w urodziny siedmiolatki. Znalazła drogocenny diament

Świat
USA: Niespodzianka w urodziny siedmiolatki. Znalazła drogocenny diament
ARKANSAS STATE PARKS
Siedmiolatka natrafiła na drogocenny kamień - złotobrązowy diament

Powiedzenie "pieniądze leżą na ulicy" chyba nigdzie nie jest tak aktualne, jak w parku stanowym Krater Diamentów w Arkansas. Przekonała się o tym siedmioletnia Amerykanka, która w czasie rodzinnej wycieczki znalazła 2,95-karatowy diament. Dziewczynka nazwała znalezisko swoim imieniem.

Siedmioletnia Aspen Brown z Paragould na długo zapamięta urodzinową wycieczkę do parku stanowego Krater Diamentów w Murfreesboro w stanie Arkansas. 

"Natrafiła na prawdziwy skarb" 

Jak można przeczytać w relacji na oficjalnej stronie instytucji, 1 września dziewczynka razem z babcią i tatą zwiedzali powulkaniczny obszar znanego z występowania drogocennych kamieni parku.

 

W pewnym momencie siedmiolatka postanowiła odpocząć na jednym z większych głazów. Po chwili jednak przybiegła do ojca z radosnym okrzykiem i pokazała kamyk wielkości ziarnka groszku. Wychodząc z parku, rodzina zatrzymała się w Diamond Discovery Center, aby zidentyfikować znalezisko. Pracownicy parku potwierdzili, że Aspen natrafiła na prawdziwy skarb, czyli 2,95-karatowy złotobrązowy diament.

 

- Znalezienie tego nie wymagało żadnych umiejętności. Po prostu znalazła się we właściwym miejscu we właściwym czasie - powiedział ojciec dziewczynki, Luther Brown. 

 

ZOBACZ: Włochy. Niesamowite znalezisko na dnie morza. "Są w nienaruszonym stanie"

 

Odkryty przez siedmiolatkę egzemplarz jest drugim największym diamentem znalezionym przez odwiedzającego w tym roku - w marcu powiadomiono o 3,29-karatowym minerale. Należy też do wyjątkowo pięknych okazów.

Władze parku: To jeden z najpiękniejszych diamentów

Wielu gości parku stanowego Krater Diamentów decyduje się na nadanie nazw diamentom, tak stało się i tym razem. 

 

- Diament Aspen ma złotobrązową barwę i lśniący połysk. Jest to kompletny kryształ, bez pękniętych faset i z małą szczeliną po jednej stronie, która powstała podczas formowania się diamentu - powiedział Waymon Cox, zastępca kierownika parku - To z pewnością jeden z najpiękniejszych diamentów, jakie widziałem w ostatnich latach.

Park znany z diamentów. Znaleziono tu 75 tysięcy kryształów

W trakcie przeprowadzonych w zeszłym miesiącu prac ziemnych, które mają zabezpieczyć teren przed erozją, odsłonięto kilka ton usianego minerałami gruntu. Bardzo możliwe, że wśród nich był i kamień znaleziony przez dziewczynkę.  


Diamenty nie są na tym terenie rzadkim znaleziskiem -  tylko w 2023 roku w parku zarejestrowano 563 diamenty, o łącznej masie ponad 89 karatów. Ta liczba może być już jednak nieaktualna, ponieważ każdego dnia odwiedzający znajdują średnio od jednego do dwóch cennych kamieni.

 

ZOBACZ: USA: Nurkowie wyłowili z morskich głębin złote jajo. Może należeć do nieznanego gatunku


Od czasu odkrycia pierwszych diamentów przez Johna Huddlestona - rolnika, który był właścicielem ziemi na długo przed tym, zanim stała się ona parkiem stanowym w 1972 roku. W Kraterze Diamentów znaleziono ponad 75 tysięcy diamentów. Właśnie tam podczas prac górniczych w 1924 roku znaleziono największy kryształ w historii USA - ważący ponad 40 karatów The Uncle Sam Diamond"

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie