Angola. Odkryto największy różowy diament od 300 lat

Biznes
Angola. Odkryto największy różowy diament od 300 lat
Youtube/Lucapa Diamonds
Nazwany "Różą Lulo" diament został znaleziony w kopalni Lulo

W Angoli odkryto różowy diament o wadze 170 karatów, który został uznany za największy tego typu kamień wydobyty w kraju w ciągu ostatnich 300 lat - poinformowała w środę firma Lucapa Diamond Company.

Nazwany "Różą Lulo" diament został znaleziony w kopalni Lulo leżącej na północy afrykańskiego kraju. W kopalni Lulo w przeszłości wydobyto już dwa swego czasu największe diamenty, jakie kiedykolwiek znaleziono w Angoli.

 

ZOBACZ: Sri Lanka. Znaleziono największy szafir na świecie. Jest wart 100 mln dolarów

 

Różowy diament zostanie sprzedany w drodze międzynarodowego przetargu przez angolską państwową firmę zajmującą się obrotem diamentów, Sodiam. Angola jest jednym z 10 największych światowych producentów diamentów.

 

 

- Ten rekordowy i wspaniały różowy diament wydobyty w Lulo ukazuje Angolę jako wciąż ważnego gracza na światowej scenie wydobycia diamentów i podkreśla potencjał i korzyści płynące z zaangażowania i inwestycji w nasz rozwijający się przemysł ich wydobycia - skomentował Diamantino Azevado, angolski minister zasobów mineralnych, paliwa i gazu, cytowany przez agencję AP.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie