Rosja. Szkoły przygotowują uczniów do późniejszej mobilizacji

Świat
Rosja. Szkoły przygotowują uczniów do późniejszej mobilizacji
PAP/MIKHAEL KLIMENTYEV
Szkoły przygotowują uczniów do późniejszej mobilizacji

"Nowy program nauczania w Rosji zawiera elementy propagandowego uzasadnienia agresji na Ukrainę oraz szkolenia wojskowego" - wynika z raportu brytyjskiego ministerstwa obrony. Jeden z przedmiotów pozwala na naukę m.in. obsługi kałasznikowa i użycia granatów. Chodzi o "skrócenie czasu na przygotowania w razie późniejszej mobilizacji". Jedną z lekcji poprowadził sam Władimir Putin.

Brytyjskie ministerstwo obrony ostrzegło w raporcie na temat wojny w Ukrainie, że w rosyjskich szkołach nasiliła się indoktrynacja - i nie chodzi tylko o podręczniki dla szkół średnich, w których spis treści jest uzupełniony o wątki z historii najnowszej, czyli ostatnich 50 lat, m.in. dotyczące wojny w Ukrainie.

 

ZOBACZ: Rosja: Nowy podręcznik do historii pełen kłamstw. Kreml nasila propagandę w szkołach

 

Kraj Wołodymyra Zełenskiego jest w niej przedstawiony jako zależy od Stanów Zjednoczonych, przy tym całkowicie "ultranacjonalistyczny" i wrogi względem Rosji.

Rosja. Elementy szkolenia wojskowego w szkole 

Nowy program nauczania w Rosji zawiera elementy szkolenia wojskowego.

 

"Celem jest kształtowanie postaw uczniów i skróceniu czasu przygotowania w razie późniejszej mobilizacji" - wynika z raportu brytyjskiego.

 

Jak przypomniano, rosyjski parlament zatwierdził program nauczania w zeszłym roku, a jeden z przedmiotów - podstawy bezpieczeństwa w życiu codziennym - jest skierowany do starszych uczniów i obejmuje moduł szkolenia wojskowego.

 

W planie zajęć jest obsługa kałasznikowa, użycie granatów ręcznych, sprawdzenie działania bezzałogowych statków powietrznych i nauka pierwszej pomocy na polu bitwy.

Putin poprowadził lekcję

"Wprowadzenie (do szkół - red.) operacji z użyciem bezzałogowych statków powietrznych wskazuje na ich rosnące znaczenie na polu bitwy i na wnioski na temat tej broni wyciągnięte bezpośrednio z konfliktu na Ukrainie" - napisano w aktualizacji wywiadowczej. 

 

 

Prezydent Rosji Władimir Putin w pierwszym dniu semestru osobiście przeprowadził lekcję otwartą z 30 uczniami.

kg/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie