Turcja: Niesamowity meteoryt uchwycony na nagraniu. Rozświetlił całe niebo

Świat
Turcja: Niesamowity meteoryt uchwycony na nagraniu. Rozświetlił całe niebo
Twitter/onurkacmaz/Hava Forum
Niesamowity meteoryt rozświetlił wieczorne niebo

Meteoryt rozświetlił na zielono wieczorne niebo nad Turcją. Niesamowite zjawisko widzieli mieszkańcy kilku miejscowości. Nagrania trafiły do internetu.

Olbrzymi meteoryt był widziany w sobotę około godziny 20:00 (19:00 w Polsce) na niebie nad Turcją. Lokalne media podały, że zjawisko było widziane z Gaziantep, Erzurum, Malatya, Diyarbakir i Elazig. 

 

ZOBACZ: Niemcy: Meteoryt spadł w Elmshorn. Zniszczył dach domu


Meteor można było dostrzec gołym okiem. Wchodząc do ziemskiej atmosfery kosmiczna skała rozbłysła na niebie, co przykuło uwagę wielu mieszkańców, którzy sfilmowani zdarzenie.

 

Nagrania pokazują, jak sklepienie przecina ognista kula. Nagle całe niebo stało się zielone, a później czerwone.

 

 

Tureckie media poinformowały, że zjawisko wywołała taką falę dźwiękową, że w niektórych mieszkaniach zadrżały okna. Zdarzenie nie spowodowało jednak większych szkód.

 

Miejscowe władze na razie nie skomentowały incydentu. Trwa ustalanie, gdzie spadły odłamki kosmicznej skały. Jesli uda się je zlokalizować mają trafić do analizy.

Spadające gwiazdy. Czym jest meteoryt?

Meteoryty to ciała znajdujące się w kosmosie. Zdarza się, że niektóre z nich wypadają ze swoich orbit i zaczynają lecieć w kierunku Ziemi. Podczas spadania meteoryt nagrzewa się i zaczyna świecić. Zazwyczaj ulega całkowitemu spaleniu zanim dotrze do Ziemi. Jednostki znajdywane na powierzchni planety są pozostałością tylko największych okazów.  

 

Średnio kilka tysięcy meteorytów rocznie trafia na Ziemię. Jednak tylko trochę ponad tysiąc z nich spada na obszary lądowe. 

kar/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie