Pijani kierowcy legalnie prowadzą samochód. Nietypowy pomysł w Japonii

Świat
Pijani kierowcy legalnie prowadzą samochód. Nietypowy pomysł w Japonii
Zdj. ilustracyjne/Flickr/Marco Verch

Japońska policja opracowała nietypową strategię walki z plagą pijanych kierowców. Umożliwia ona prowadzenie pojazdu osobom będącym pod wpływem alkoholu. Wszystko odbywa się w kontrolowanych warunkach. Inicjatywa ma na celu pokazanie zagrożeń wynikających z takiego zachowania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć - to słynna maksyma Hipokratesa, którą można by opisać nietypową strategię walki z pijanymi kierowcami w Japonii.

 

Inicjatywa jest częścią kampanii społecznej zorganizowanej przez policję z miasta Chikushino w prefekturze Fukuoka, po tym jak w 2006 roku pijany kierowca zabił trójkę dzieci na lokalnym moście.

Pijani kierowcy prowadzą samochód

Polega ona na tym, że osoby będące pod wpływem alkoholu wsiadają za kierownicę i prowadzą samochód w kontrolowanych warunkach.

 

Ostatnia edycja odbyła się 22 sierpnia w jednej ze szkół nauki jazdy w tym mieście. W szkoleniu wzięło udział 10 osób, w tym 77-letni mężczyzna - informuje CNN.

 

ZOBACZ: Oronne. Stracił panowanie nad autem. Był tak pijany, że w alkomacie zabrakło skali

 

Instruktorzy nauki jazdy najpierw oceniali uczestników pod kątem refleksu i umiejętności prowadzenia pojazdu na trzeźwo. Następnie kursantom podano alkohol, po wypiciu którego przekroczony został dopuszczalny poziom procentów w ich organizmach.

 

Wtedy odbył się kolejny test, a uczestnicy szkolenia wsiedli za kierownicę. - W każdym samochodzie był instruktor, który czuwał nad bezpieczeństwem kierującego. Akcja miała miejsce na terenie szkoły nauki jazdy - powiedział CNN rzecznik miejscowej policji.

 

- Celem tego praktycznego ćwiczenia było pokazanie kierowcom różnicy między prowadzeniem pojazdu przed i po spożyciu alkoholu oraz uświadomienie im, jak niebezpieczna może być jazda po spożyciu - dodał.

 

Cenna lekcja

Po zakończeniu szkolenia, wielu uczestników przyznało, że to doświadczenie uświadomiło im, że byli nadmiernie pewni swoich umiejętności prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i popełnili więcej błędów, niż sądzili.

 

Niektórzy zgłaszali, że chociaż po spożyciu alkoholu czuli, że mogą prowadzić samochód, zauważyli, że pogorszyła się ich zdolność do kontrolowania pojazdu.

 

- Mamy nadzieję, że coraz więcej kierowców zda sobie sprawę, jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem alkoholu - podsumował rzecznik policji.

 

ZOBACZ: Jeździł nietrzeźwy po własnej posesji. Sąd skazał go na więzienie. RPO chce kasacji

 

Według badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2021 roku, Japonia charakteryzuje się stosunkowo niskim poziomem spożycia alkoholu, jednak picie napojów wyskokowych jest powszechne podczas uroczystości i spotkań towarzyskich.

 

Japończycy wypijają około osiem litrów czystego alkoholu rocznie na mieszkańca - co odpowiada mniej więcej 1,6 butelce wina lub około trzem litrom piwa tygodniowo na osobę.

dk/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie