Korea Południowa: Młode pokolenie rezygnuje z dzieci i małżeństwa. Wskazują dwa powody

Świat
Korea Południowa: Młode pokolenie rezygnuje z dzieci i małżeństwa. Wskazują dwa powody
Pixabay/Takmeomeo
Koreańczycy nie chcą brać ślubów, uważają je za niepotrzebne (zdjęcie ilustracyjne)

Młodzi ludzie z Korei Południowej coraz częściej rezygnują z dzieci i małżeństwa. Najnowsze badanie wykazało, że większość z nich negatywnie postrzega małżeństwo. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska respondenci wskazywali brak pieniędzy i po prostu "brak potrzeby".

Koreańczycy coraz częściej rezygnują z małżeństwa. Dowodem na brak chęci zawierania formalnych związków i decydowania się na rodzicielstwo jest drastycznie spadający wskaźnik urodzeń. Jak wskazało CNN, nowy raport rządowy wykazał, że tendencja ta przyspieszyła w przeciągu ostatniej dekady. 


Raport został przeprowadzony w grupie osób od 19. do 34. roku życia. O jego rezultatach poinformował w poniedziałek koreański urząd statystyczny. Zaledwie 36,4 proc. ankietowanych podało, że pozytywnie postrzega małżeństwo. W 2012 roku odsetek ten wynosił 56,5 proc. 

Uważają małżeństwo za "zbyteczne". Wskaźniki niższe niż dekadę temu

Spadek jest zapewne odzwierciedleniem problemów gospodarczych, rosnących cen mieszkań i kosztów życia. Wśród najczęstszych powodów wymieniano brak wystarczających zasobów finansowych na zawarcie formalnego związku i poczucie, że "jest to niepotrzebne". 

 

ZOBACZ: Korea Południowa: Podróżni mogą być zaskoczeni. Linie lotnicze będą ważyć pasażerów


Z kolei wśród grupy osób, które pozytywnie postrzegają małżeństwo, raptem 28 proc. to kobiety. Koreanki często podkreślały, że mają obawy dotyczące bezpieczeństwa np. podczas randek. Przyczyniły się do tego zapewne sprawy nagłośnione w przeciągu ostatnich kilku lat dotyczące przestępstw seksualnych, podglądactwa i dyskryminacji ze względu na płeć. 


Dodatkowo więcej wykształconych kobiet odkłada w czasie małżeństwo i macierzyństwo z obawy, że będą musiały porzucić edukację czy karierę zawodową. Powstało na to nawet specjalne słowo "bihon" - oznacza kobietę, która decyduje się na rezygnację z małżeństwa.  

Dyskryminacja osób samotnych. Eksperci reagują

W związku z nowym postrzeganiem małżeństwa i posiadania dziecka idea samotnego rodzicielstwa zyskuje na popularności. Blisko 40 proc. respondentów przekazało, że mogłoby mieć dziecko, jednocześnie nie będąc w małżeństwie.  

 

ZOBACZ: Władimir Putin podpisał nową ustawę. Będzie rozwiązywać małżeństwa


Jednakże chociaż podejście społeczeństwa się zmienia to osoby, które odeszły od konserwatywnych ról wciąż spotykają się z dyskryminacją. Przepisy utrudniają adopcję parom niezamężnym, a samotnym kobietom nie przysługuje zapłodnienie in vitro.


Jednakże Korea Południowa posiada najniższy na świecie współczynnik dzietności. Eksperci uważają, że władze będą musiały przychylić się do nowych poglądów społeczeństwa, jeżeli będą chciały wyciągnąć kraj z kryzysu demograficznego.  

kar/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie