Sejm powołał członków komisji ds. rosyjskich wpływów

Polska
Sejm powołał członków komisji ds. rosyjskich wpływów
PAP/Rafał Guz
Sejm powołał 9 członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022

Sejm powołał w środę dziewięciu członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Kandydaci zostali zgłoszeni przez klub PiS. Opozycja nie zgłosiła kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.

W środę podczas posiedzenia Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało dziewięciu kandydatów do komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Sejm powołał jej skład

Wśród zgłoszonych kandydatów znaleźli się: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

 

ZOBACZ: Komisja ds. wpływów rosyjskich. Kandydat PiS Marek Czeszkiewicz zrezygnował

 

Sejm powołał wszystkich zgłoszonych kandydatów na członków komisji.

 

Posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej - PSL oraz pozostałych kół sejmowych nie wzięli udziału w głosowaniu. Przeciw głosowali jedynie posłowie Konfederacji.

PiS zgłosiło kandydatów. Komentarze opozycji

- Putinowskimi metodami chcecie walczyć z wpływami Putina, a tak naprawdę przed prawdziwą komisją staną ci, którzy realizowali putinowską agendę w Polsce - stwierdził w komentarzu do zgłoszonych kandydatów Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej.


Ocenił, że to jest wynik "tchórzostwa Jarosława Kaczyńskiego". - Rękami pseudo-ekspertów będzie walczył z wpływami, które sam do Polski wprowadził - krzyczał.

 

WIDEO: Sejm powołał członków komisji ds. rosyjskich wpływów

 


- Chcecie kampanię wyborczą zamienić w szukanie agentów rosyjskich po stronie opozycji. Nikogo nie rozliczycie, a siebie skompromitujecie - komentował z kolei Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

M. Czeszkiewicz zrezygnował. Na jego miejscu J. Brynkus

Nazwiska kandydatów PiS do komisji, mającej badać rosyjskie wpływy w Polsce, stały się jawne we wtorek wieczorem. Rezygnację złożył Marek Czeszkiewicz - adwokat, członek Trybunału Stanu, a w przeszłości m.in. szef rzeszowskiej delegatury CBA i prokurator w Białymstoku. W jego miejsce PiS zgłosiło dr. hab. Józefa Brynkusa, historyka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński i Łukasz Mejza ukarani naganą przez komisję etyki

 

Ustawa o powołaniu Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 weszła w życie 31 maja. 2 czerwca prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca. Ostatecznie prezydent podpisał nowelizację 31 lipca.

nb/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie