Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej tegoroczną lekturą

Kultura
Narodowe Czytanie 2023. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej tegoroczną lekturą
Kancelaria Prezydenta
Para prezydencka zaprasza na Narodowe Czytanie

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbędzie się 9 września. Na wspólne wgłębianie się w liczącą ponad 100 lat powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" zaprosiła para prezydencka. Jak przypomniał Andrzej Duda, autorka - ukazując losy Korczyńskich i Bohatyrowiczów - nawiązywała do powstania styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Wspomniał też o dzisiejszym imperializmie Rosji.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że tegoroczna, 12. edycja Narodowego Czytania odbędzie się 9 września. Lekturą tegorocznej odsłony wydarzenia jest powieść "Nad Niemnem" napisana przez Elizę Orzeszkową. Pełne opisów natury dzieło pierwszy raz wydano w 1888 roku. 

 

Prezydent i Pierwsza Dama zapraszają na Narodowe Czytanie

Narodowemu Czytaniu tradycyjnie patronuje para prezydencka. W przeszłości byli to Bronisław i Anna Komorowscy, a w 2015 roku ich rolę przejęli Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

 

Prezydent RP napisał list, w którym zaprasza wszystkich do przyłączenia się do akcji, w ramach której "wspólnie czytamy dzieła tworzące kanon polskiej literatury". "Jednym z nich jest 'Nad Niemnem' Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu" - ocenił Duda.

 

ZOBACZ: Prezydent zachęca do "Narodowego Czytania". "Ufam, że każdy z państwa odkryje swoją »Balladynę«"


Powieść porusza tematykę powstania styczniowego. W 2023 roku obchodzone jest 160-lecie tego wydarzenia. "Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy" - uznał prezydent.

Dlaczego wybrano "Nad Niemnem"? Andrzej Duda nawiązuje do polityki Rosji

Głowa państwa chciałaby też, aby "zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności".

 

ZOBACZ: Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Przemysław Czarnek: zbiór zasad moralnych i etycznych


"Nad Niemnem" pokazuje realia polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XIX wieku, gdy Polska była pod zaborami. Jest powieścią społeczno-obyczajową, a jej głównymi bohaterami są członkowie rodzin Bohatyrowiczów oraz Korczyńskich. Od lat powieść Elizy Orzeszkowej znajduje się na liście lektur szkolnych.  

kar/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie